Steinmeier nedávno napsal esej „Nová světová role Německa“, ve které je podle Techaua všechno potřebné k pochopení současných německých nálad, pochybností a diskusí o morálce, které provázejí každou debatu o zahraniční politice.
„Steinmeier správně popisuje, jak dlouhou cestu Německo v zahraniční politice ušlo,“ píše Techau a zmiňuje jeho zapojení do vyjednávání íránské jaderné dohody, vojenské angažmá v Kosovu a Afghánistánu či pevné vedení eurozóny a zvládání uprchlické krize.
„Německo nechtělo tuto svou novou roli, neexistují žádné zahraničněpolitické ambice, které by Berlín do této role dohnaly,“ tvrdí Techau o Steinmeierově textu. „Má pravdu,“ konstatuje s tím, že Německo má vlastní problémy, které však v nové roli nestíhá správně řešit.
Jenže ne každý Německu věří, že země nemá žádné vyšší cíle a ambice. Někteří dokonce vnímají tento nedostatek jako pokus o zbavení se zodpovědnosti či jako „známku nevyřešeného německého ega tváří v tvář moci a síle, stavebním materiálům zahraniční politiky“. Neuběhlo mnoho času od chvíle, kdy se země „dopustila genocidy a morální sebevraždy zároveň“, jak popisuje Techau události mezi roky 1933 až 1945. A z toho se současné Německo ještě nedokázalo otřepat a místo toho bylo opět vrženo do centra dění.
Steinmeierova esej podle Techaua tančí kolem nezodpovězených otázek, ať se týkají vztahu Ruska a Německa či bezpečnosti Evropy, která se stala závislou na USA jako svém jediném ochránci, dotýká se i role Německa jako vojenské síly i otázky řádu, který chce Německo v Evropě prosadit. Neposkytuje však žádné odpovědi, protože zkrátka nejsou.
„Německá armáda je stále drasticky podfinancovaná i přes lehké navýšení výdajů. Německo nutí NATO, aby nazvalo svoje cvičení v Polsku polským cvičením, aby se tak předešlo provokaci Ruska, když je to právě Rusko, kdo provokuje,“ píše Techau a dodává, že se Steinmeier odkazuje svým mírným přístupem vůči Rusku na „ostpolitik“, která však dříve fungovala právě proto, že Německo mělo silnou armádu a nebyla vystavěna jen na „dobrých úmyslech“.
„Německý přístup k použití síly zůstává nadále zkouškou vyspělosti jeho zahraniční politiky bez ohledu na to, jak unavené tímto argumentem jsou berlínské elity,“ tvrdí Techau a dodává, že by si měl Steinmeier uvědomit skutečnost, nazývat věci pravými jmény a nevyhýbat se pravdě, že armáda je zkrátka nutnost. Bez ní totiž Evropa ani Německo bezpečné nebudou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa