I metanolová aféra v Česku, která má na svědomí desítky obětí, přispěla k urychlení změn při hledání zfalšovaného jídla a zejména k postihování viníků. Jednotlivé státy EU prý neuměly samostatně dostatečně ochránit trh, a proto Evropský parlament vypracoval zprávu, která doporučuje Evropské komisi řadu kroků k nápravě, a to v rámci celého společenství. Z těch velkých skandálních případů uvádí MF Dnes kromě metanolové aféry v Česku také koňské maso z Rumunska vydávané za hovězí nebo technickou sůl v polských uzeninách.
Čeští inspektoři zprávu EP vítají. „Evropa začíná problém falšování potravin konečně řešit. V současnosti totiž nejsou problémem zdravotně závadné potraviny chybou výroby, ale potraviny záměrně falšované,“ uvedl pro MF Dnes mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Vysoké pokuty a odebírání licencí
Potraviny v současnosti putují napříč Evropskou unií a jejich původ je prý pro národní inspektory často nedohledatelný. Proto je třeba koordinovaný postup celé EU. Falšování potravin by mělo být trestáno vysokými pokutami. Podle návrhu by prý měly být alespoň dvojnásobné oproti předpokládanému zisku z podvodu. „Jsou nutné přísnější tresty a při opakovaných podvodech musí být odňata těmto podnikům licence,“ říká zpravodajka návrhu Esther de Lange.
Významným pomocníkem při vyšetřování by podle MF Dnes měly být i speciální týmy policistů. Třeba ze speciálně zřízených složek, které prý v některých zemích už fungují. Zpráva také klade důraz na informování veřejnosti. Všechna zjištění by příslušné úřady a inspektoráty měly téměř okamžitě zveřejňovat na internetu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr