Miroslav Farkas a Markéta Všelichová byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za terorismus k šesti letům vězení. V pátek byli propuštěni na svobodu a přiletěli zpátky do Česka. Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval na sociálních sítích Bezpečnostní informační službě za roli, kterou v kauze sehrála. Dodal také to, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.
Mluvčí BIS Ladislav Štícha k propuštění uvězněných řekl, že jde o výsledek ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. „Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoliv podmínek,“ sdělil Štícha s tím, že to považuje za velký úspěch. Poděkoval také premiérovi. V Turecku byl podle zdrojů Lidových novin pro Farkase i Všelichovou sám ředitel BIS Michal Koudelka, Štícha ani Babiš však tuto zprávu nepotvrdili.
Podle Babiše k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře i jejich pozdější setkání na světových fórech. „Děkuju ministerstvům zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek,“ řekl premiér. Po návratu do vlasti čekala dvojici lékařská prohlídka, v úterý však byli propuštěni do domácí péče. Pobyt ve vězení se však na nich podle těch, kteří s nimi již mluvili, podepsal hlavně na psychice. „Po fyzické stránce nevypadali špatně. Ale bylo vidět, že jsou vyděšení a krotcí,“ popsal okolnosti pátečního vyzvednutí dvojice důvěryhodný zdroj redakce Lidových novin.
Propuštění ocenil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se v případu také angažoval. „Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo,“ řekl Zdechovský, který v Turecku několikrát dvojici navštívil. K cestě na svobodu pak dvojici přivedla také diplomatická korespondence, na níž se podílelo jak ministerstvo zahraničních věcí, tak ministerstvo spravedlnosti.
Všelichová s Farkasem měla být propuštěna podle Lidových novin již loni před Vánoci, propuštění však z hodiny na hodinu zablokovalo turecké ministerstvo spravedlnosti.
Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uváděli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef