„Místo odborného vzdělávání bych musela platit vzdělávání úřednické, což je v případě statistiků zbytečné," řekla iDnes.cz předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Podle ní by úřad kvůli tomu přišel o prostředky, s jejichž pomocí má zvyšovat odbornou úroveň zaměstnanců.
Vyhověli Zemanovi a teď tápou, říká Benda na adresu koalice
Nový zákon počítá také s tím, že by přednost měli dostat lidé, kteří již mají zkušenosti ze státní správy. To ale do jisté míry omezuje lidi, kteří by mohli pomoci např. Českému statistickému úřadu, ale dosud se pohybovali v akademické či soukromé sféře. Bez praxe ve státní správě totiž zaměstnanec obsadí pozici čekatele s nižším platem.
Koalice zvažuje také omezení výše odměn, kterých by se úředníci mohli dočkat. Mělo by jít o odměny maximálně ve výši dvacet procent z ročního příjmu. Pravicové opozici se však nápad příliš nezamlouvá. Poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) se obává, že finanční ohodnocení úředníků nebude dostatečným lákadlem pro patřičně vzdělané a špičkové pracovníky. Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht ale oponuje, že dvacet procent není malý bonus.
Marek Benda z ODS jde v kritice služebního zákona dokonce ještě dál. „Podmínka prezidenta byla splněna, teď se do toho vymýšlí nějaký věcný obsah," tvrdí.
Kolik to bude stát?
Nový služební zákon má navrch ještě jednu slabinu. Jeho autoři zatím nejsou přesně schopni vyčíslit, kolik to bude stát. Není totiž jasné, zda bude třeba přijímat nové úředníky a pokud ano, kolik jich bude. Zatím nelze vyloučit ani to, že stát vystačí jen s úředníky, kteří již pro něj pracují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp