Ryba podotkl, že americký Federální rezervní systém coby americká centrální banka vznikl v roce 1913 zejména s cílem centralizovat moc. „V momentě, kdy máte centrální banku, která vytváří zásoby měny, úvěry, kontroluje to, ovládá úrokové sazby, máte ohromnou moc. A ještě když navíc způsobíte, že to bude centrální banka pro celý svět, což se postupně dovyvinulo,“ shrnul.
Zmínil se též, že je dost možné, že jsou velké americké banky vlastně akcionáři FED. „Klíčové systémové banky jsou pravděpodobně dnes také akcionáři FED. To je ale velké tajemství, jak to je. Ale pravděpodobně ano. Ony si vytvořily nárazníkový záchranný polštář – když se něco stane, tak tu máme ten rezervní systém,“ řekl s tím, že se díky tomu mohou pak jednotlivé banky chovat rizikověji a v případě problémů je „systém zachrání“.
Obchodník podotkl, že měl FED při svém vzniku dosti svázané ruce, jelikož byl dolar provázaný se zlatem, s postupným úpadkem zlatého standardu a úplným oddělením dolaru od zlata pak získali centrální bankéři do rukou silnou moc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.