Premiéru Petru Fialovi se přijetím v Oválné pracovně Bílého domu splnil velký sen. S americkým prezidentem Joe Bidenem si navíc při návštěvě povídal téměř půldruhé hodiny. „Schůzka určitě je vyvrcholením kariéry Petra Fialy. Když pomineme Si Ťin-pchinga, tak s nikým výš už se ve světové politice potkat nemůže. V tomto smyslu je to určitě dobrá reklama pro Českou republiku. Však jsme za ni také zaplatili poměrně vysokou cenu, jenom za F-35 skoro 400 miliard i s provozem, to je nejjistější vstupenka do Bílého domu. Ale tím to nechci snižovat. Je zajímavé, že schůzce věnovali Američané hodinu a půl, což je na poměry Bílého domu opravdu nezvyklé. Bylo oceněno nejen to, že Česká republika nakupuje americké zbraně a je dlouhodobě věrným spojencem USA, ale je to i ocenění za politiku, kterou dlouhodobě sleduje třeba na Ukrajině,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog a vysokoškolský pedagog Lukáš Valeš.
„Jde o pokračování tradice, že všichni čeští premiéři snad až na jednu výjimku se vždy sešli s americkým prezidentem. Kdyby se Petru Fialovi návštěvu Bílého domu nepodařilo uskutečnit, přiřadil by se k té výjimce, jíž se toto privilegium nedostalo,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz komentátor Petr Holec. „Američané vždy vyznávali a brali politiku jako byznys, v tom jsou mistři, to jim jde. Když nám řekli, abychom si stíhačky od nich koupili a my je poslechli, tak tahle Fialova návštěva v Bílém domě je i částečná odměna za to,“ dodává. Jinak to vidí politolog Tomáš Klvaňa, který veřejnosti zvěstoval, že Česko se i díky této schůzce vrací zpátky na mezinárodní pozici, kterou v posledních asi deseti až patnácti letech poněkud ztratilo.
The partnership between the Czech Republic and the USA is the strongest in history. ???????????????? pic.twitter.com/qh6bIZH9PB
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 15, 2024

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník