Vypadá to, že se Česká republika stala nejen geografickým, ale i politickým a justičním středem Evropy. „Jen není jasné, zda je to důvod k radosti, či k pláči. K tomu závěru totiž dojdete po přečtení rozhovoru Seznam Zpráv s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou z tohoto úterý. Praví se zde, že tato paní ‚zažívá ve své funkci zcela novou zkušenost. Poprvé se zapojí do vyšetřování válečných zločinů‘. Kdo si až dosud myslel, že tím, kdo vyšetřuje a soudí válečné zločiny, je mezinárodní soud v Haagu, bude zřejmě muset změnit názor. Lenka Bradáčová zde popisuje, jak se sbírají důkazy proti ruským válečným zločincům na Ukrajině. Pokud se dosud její žalobci věnovali především hospodářské kriminalitě a korupci, nyní její úřad začíná dozorovat vyšetřování zločinů ve válce na Ukrajině,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
V textu před rozhovorem se píše, že založila speciální tým, který společně s kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) shromažďuje důkazy proti pachatelům zvěrstev, která na Ukrajině páchá ruská armáda. „Je to značně neobvyklá a v našem kontextu patrně poprvé užitá forma vyšetřování, kterou Bradáčová vysvětluje tak, že jde o součást širší mezinárodní justiční kooperace, v níž naši zemi zastupuje právě Bradáčová a její podřízení. Výsledkem prý může být zajištění takového množství důkazů, které by mohly posloužit pro mezinárodní soudní tribunál. Údajně se tak děje s odkazem na takzvanou zásadu univerzality. Podle ní státy v zájmu mezinárodní spolupráce stíhají některé trestné činy bez ohledu na místo činu i osobu pachatele. České orgány tedy vedou vlastní vyšetřování o činech, které byly spáchány mimo její území,“ popisuje mediální analytik.
K vyšetřování ozbrojených konfliktů v Sýrii či jinde nedošlo
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník