Janský si nemyslí, že by Česko někdy mělo mít problém s nedostatkem vody, o všech částech světa to však již neplatí. „Myslím, že na našem území, v Česku, uprostřed Evropy, nikdy o vodu bojovat nebudeme, doslova řečeno. Nicméně jsem přesvědčen, že v různých částech naší planety boje o vodu nastanou. Stačí si říct pár čísel. Dneska žije na Zemi přes 7 miliard lidí. V roce 2050 tady bude podle projekce OSN nějakých 9,3 miliard lidí, a abychom tyto lidi uživili, budeme potřebovat přibližně 2× tolik vody, co v současné době. To není dvojnásobný počet obyvatel, je to prognóza z hlediska nárůstu spotřeby vody,“ varuje.
Jednou z možností, jak zvýšenou poptávku po vodě pokrýt, je podle Janského odsolování té slané. Již dnes jsou země, kde téměř 100 % pitné vody kryjí odsolováním. Problém však budou mít zejména ti, co nebudou mít jak sladkou, tak ani slanou vodu.
Nejhůře na tom s vodou je zejména Austrálie. Janský by v jejím případě volil možnost zásobování vodou z ledovců, které však čelí klimatickým změnám. „Už dneska existují projekty přetahování ledovcových ker od Antarktidy třeba do melbournského zálivu, kde ho třeba zabalí do velké fólie, a budou z jedné kry žít desítky let. Samozřejmě ji budou upravovat, ale jenom málo. Voda z ledovců je velmi vhodná na pitnou vodu,“ říká hydrolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak