Profesor Jánský, ikona české hydrologie: Války o vodu. To nás může čekat. Klima se mění, ale člověk za to až tolik nemůže

04.04.2021 6:40 | Zprávy

„Voda je nejcennější surovina, kterou máme, a my Češi si to můžeme opakovat do nekonečna. Žádné lithium, žádné zbytky zlata, žádné suroviny – voda je naše největší cennost,“ hodnotí nejvýznamnější český hydrolog Bohumír Janský s tím, že velkou část světa čekají obrovské problémy s nedostatkem pitné vody. Problém způsobuje znečištění i klimatické změny, člověk však s nimi podle Janského příliš nezmůže, podílí se totiž na klimatických změnách maximálně z 20 procent. „Klima se mění, a příčin je celá řada,“ řekl profesor Janský pro server kupredudominulosti.cz.

Profesor Jánský, ikona české hydrologie: Války o vodu. To nás může čekat. Klima se mění, ale člověk za to až tolik nemůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cisterna s pitnou vodou, ilustrační foto

Janský si nemyslí, že by Česko někdy mělo mít problém s nedostatkem vody, o všech částech světa to však již neplatí. „Myslím, že na našem území, v Česku, uprostřed Evropy, nikdy o vodu bojovat nebudeme, doslova řečeno. Nicméně jsem přesvědčen, že v různých částech naší planety boje o vodu nastanou. Stačí si říct pár čísel. Dneska žije na Zemi přes 7 miliard lidí. V roce 2050 tady bude podle projekce OSN nějakých 9,3 miliard lidí, a abychom tyto lidi uživili, budeme potřebovat přibližně 2× tolik vody, co v současné době. To není dvojnásobný počet obyvatel, je to prognóza z hlediska nárůstu spotřeby vody,“ varuje.

Jednou z možností, jak zvýšenou poptávku po vodě pokrýt, je podle Janského odsolování té slané. Již dnes jsou země, kde téměř 100 % pitné vody kryjí odsolováním. Problém však budou mít zejména ti, co nebudou mít jak sladkou, tak ani slanou vodu.

Nejhůře na tom s vodou je zejména Austrálie. Janský by v jejím případě volil možnost zásobování vodou z ledovců, které však čelí klimatickým změnám. „Už dneska existují projekty přetahování ledovcových ker od Antarktidy třeba do melbournského zálivu, kde ho třeba zabalí do velké fólie, a budou z jedné kry žít desítky let. Samozřejmě ji budou upravovat, ale jenom málo. Voda z ledovců je velmi vhodná na pitnou vodu,“ říká hydrolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…