Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
Ještě donedávna pak dle Dugina existovaly na Ukrajině dva odlišné pohledy na směřování země – „promoskevský a rusofobní“, což se změnilo. „Jedinečný způsob, jak zachránit nově vzniklý národní stát Ukrajina, bylo vzít v úvahu obě tyto identity. Proruskou a víceméně ne tak radikálně protiruskou identitu západní Ukrajiny pro vytvoření státu jako je například Belgie... Byla to šance, kterou kyjevský režim ztratil a vybral si pouze uměle vytvořenou západoukrajinskou identitu, očištěnou od té promoskevské s ortodoxními prvky. Vytvořili umělou prozápadní, proeurounijní, LGBT+, globalisticko-liberální identitu za účelem boje proti východní Ukrajině a proti Rusku,“ tvrdil ruský politolog.
Mearsheimer k historickým kořenům konfliktu na Ukrajině podotkl, že došlo v posledních letech ke změně světa směrem k multipolarismu, přičemž nejsilnější světovou velmocí sice jsou nadále Spojené státy, avšak Washington musí brát v úvahu i další mocnosti v podobě Číny a Ruska.
Poznamenal, že také vnímal rozdělení uvnitř Ukrajiny a po rozpadu Sovětského svazu v ní spatřoval „potenciál pro občanskou válku“ podobnou té, jež se odehrála na Balkáně. „Ale klíčovým bodem je, že rozšiřování NATO, rozšiřování EU a barevné revoluce jsou tendence, které pomohly vyostřit tato napětí uvnitř Ukrajiny, a proto došlo k vyústění z roku 2014,“ zmínil americký politolog.
Nastínil, že události z roku 2014 na Ukrajině byly „z velké části důsledkem západní politiky“. „Na Ukrajině došlo k převratu, v jehož uskutečnění hrály Spojené státy klíčovou roli. Dělali jsme uvnitř Ukrajiny sociální inženýrství. O tom byla oranžová revoluce. Chtěli jsme Ukrajinu přivést nejen do NATO, ale i do Evropské unie,“ pravil dále s tím, že důsledkem bylo, že situace „vybuchla nejen uvnitř samotné Ukrajiny, ale i mezi ní a Ruskem a pak také mezi Ruskem a Západem“. „A to je to, kde se nacházíme dnes,“ doplnil Mearsheimer.
Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas