„S think-tankem IDEA jsme v CERGE-EI došli k poznatkům, že za normálního fungování evropské ekonomiky by bylo pro Českou republiku výhodné být v eurozóně. Ještě důležitější se však podle propočtů jeví fakt, že výhodné je pro naši zemi být především v jakékoliv ‚eurozóně‘, ve které je i Německo. Naše závislost na německé ekonomice a provázanost s ní jsou velice silné a zrušením kurzovního rizika bychom hodně získali,“ vyjádřil názor ekonom působící na Kolumbijské univerzitě v USA.
Ekonomice EU a obecněji řečeno i celosvětové ekonomice by se vedlo lépe, kdyby zmizely daňové úniky. Daňovému systému by podle Švejnara prospělo, aby se zjednodušil, aby byl průhledný a aby daňové břímě rozložil rovnoměrně na všechny občany.
„Korporace se snaží vydělat maximum pro své vlastníky a často legálně využívají i daňových rájů. Je možné na ně apelovat, aby tak nečinily, ale nejspíš by bylo třeba situaci řešit nadnárodně ve formě určité globální regulace. Bylo by žádoucí, kdyby existovala mezinárodní úmluva mezi Evropou a Spojenými státy, popřípadě dalšími zeměmi. Bude to však velmi složité, neboť kapitál je jedním z nejtěkavějších výrobních faktorů. Strašně rychle se přesouvá z jednoho konce světa na druhý,“ podotkl profesor.
Kandidatura Trumpa je opravdu problém
Švejnar se nevyhnul ani politickým tématům. V USA klepou na dveře prezidentské volby a v České republice je Jan Švejnar zmiňován v seznamu horkých protikandidátů současné hlavy státu Miloše Zemana. Donald Trump podle ekonoma láká voliče na populistické sliby, ale prozatím není příliš jasné, jak by Spojené státy vedl, pokud by se skutečně stal prezidentem. Zřejmé je pouze to, že se přikloní k hospodářské ochraně USA.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp