„Obří cena za opuštění Ukrajiny.“ Tak se jmenuje včerejší článek na stránkách amerického institutu CEPA, tedy Centra pro analýzu politiky k Evropě. Autor Timothy Ash (nikoliv historik Timothy Garton Ash, ale ekonom, který pracoval pro Royal Bank of Scotland nebo finanční skupinu Nomura) v něm vysvětluje, jak by porážka Ukrajiny kvůli nedostatku zbraní byla pro Západ katastrofickým selháním na mnoha frontách, ale zejména na té ekonomické.
Jednak proto, že porážka by dala do pohybu „desítky milionů“ Ukrajinců, kteří by utekli na Západ, což by vytvořilo značná politická, společenská i ekonomická rizika v Evropě. Dále by prý bylo velice nezodpovědné předpokládat, že když Putin dobyje Ukrajinu, tak že se tam zastaví. „Bylo by zde riziko, že půjde dále na Západ, na Balt a také jinde ve východní a střední Evropě,“ tvrdí Ash a dodává, že Putin požadoval de facto opuštění bývalých sovětských satelitů v roce 2021.
„Nezapomeňte, že by se jednalo o posílené Rusko, čerstvě po koloniálním záboru území na Ukrajině. Západ by pravděpodobně musel této hrozbě čelit zvýšením výdajů na obranu, a to výrazně nad současný cíl 2 % HDP pro NATO a pravděpodobně zpět na úroveň 3 %, která byla udržována po většinu období studené války – pokud se vám to zdá málo, vezměte v úvahu, že je to 50% nárůst oproti současné úrovni pro zadlužené státy NATO,“ varuje Ash.
USA už takovou úroveň udržují. Ale pro Evropu by se jednalo o další výdaje v hodnotě 200 miliard dolarů, tedy 4,61 bilionu korun. A to každý rok. „To je roční HDP Ukrajiny a dvakrát tolik, co Západ na Ukrajinu posílá,“ varuje Ash a vyvozuje z toho, že peníze poslané na Ukrajinu se vyplatí dvakrát, možná i vícekrát, pokud Ukrajina vyhraje a zastaví nebo zmenší dlouhodobou hrozbu z Ruska.
Ash dále pokračuje, že porážka Ukrajiny by byla signál, že Západ je slabý a stojí za to prověřit jeho slabost na Tchaj-wanu, v Jihočínském moři nebo na Blízkém Východě, což by znamenalo další vojenské náklady. Navíc by prý uspělo ruské vydírání ekonomickými zdroji, takže by přišlo další, což by opět byly další náklady pro Západ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.