Matematik Levínský si myslí, že reprodukční číslo je nyní kolem 0,8. „Klesáme po trajektorii, kterou jsme předpovídali,“ říká. Během Velikonoc došlo prý ke zkreslení reprodukčního čísla. „V jedné chvíli bylo na úrovni 0,67. To je samozřejmě ovlivněné tím, že se přes prázdniny méně testovalo. Ve čtvrtek zase pomalu přicházejí ti, kteří by se jinak šli testovat dříve,“ podotýká.
Příznivá čísla však ukázaly modely pro výpočet vývoje epidemie, které předpokládaly, že se od příštího pondělí otevřou první stupně základních škol a dojde k otevření posledních ročníků školek.
Například opatření umožňující setkávání deseti lidí uvnitř a dvaceti lidí ve venkovních prostorech. „To je opatření, které by mohlo být velice problematické. Nejen kvůli tomu velikému množství lidí, ale i proto, že nemůže být otevřená dětská skupina pro devět dětí, a přitom najednou se bude moci uvnitř sejít deset lidí. To může nastavený systém znevěrohodnit,“ dodává.
To by pak mohlo narušit také plán, který počítá s tím, že do konce dubna bychom mohli mít v České republice 100 nově nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel týdně, tedy zhruba 10 tisíc za sedm dní a v průměru kolem 1500 nakažených denně.
„Považuji za netransparentní ono opatření o shromažďování lidí, které spadlo z nebe, aniž se o něm vedla diskuse. A to ani v rámci mezioborové skupiny Petra Smejkala. A to je hrozně špatně,“ myslí si Levínský. Zbylé rozvolnění je bezpečné.
Celý rozhovor ZDE
Jsme nyní v nejoptimističtější situaci za posledního půl roku. V dalších dvou týdnech bude v Česku epidemie stále brzdit s reprodukčním číslem kolem 0,8. „Možná se opět dostaneme i pod 0,8. Ten výhled není špatný,“ pokračuje Levínský.
Podmínkou pro další sportovní aktivity, případně pro první fázi výraznějšího rozvolnění by podle Levínského mělo být za předpokladu existence zeleného pasu a dosažení týdenního nárůstu nových případů na úrovni 10 tisíc. Kina a divadla by se podle něj měla otevírat, když epidemiologové zaznamenají 5 tisíc nových případů týdně. „Je to určitě rozumnější než omezovat restaurace na 30 nebo 36 procent, protože vidíme, že tohle v realitě moc nefunguje,“ míní matematik.
Velikonoc se prý neobával, jelikož situace v Česku podle něj začíná být stabilní. „Česká republika je v situaci, kdy nemocí už prošlo tolik lidí, že už je vlastně poměrně stabilní. My jsme opravdu promořili značnou část populace, možná 4 miliony lidí. K tomu už je podáno 2 miliony dávek očkování. A ta situace se prostě stává pomalu stabilní,“ říká matematik.
„Nicméně je potřeba říct, že za tuto stabilitu proti ostatním zemím jsme zaplatili strašlivou cenu – více než 30 tisíci mrtvými. Zatímco v Německu to ještě může dopadnout dobře, tak my jsme už ty lidi zabili. Takže vlastně se z toho dostaneme dost možná o pár týdnů dřív než Spolková republika Německo, ale za cenu strašných obětí na životech,“ dodává René Levínský závěrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab