Během tříleté existence Silk Road zprostředkovala více než 1,5 milionu transakcí a vygenerovala příjmy přesahující 200 milionů dolarů, píše The New York Times. Vyšetřování platformy Silk Road začalo v roce 2011. Orgány činné v trestním řízení zatkly Ulbrichta v říjnu 2013, zrušily platformu a zabavily přibližně 174 tisíc bitcoinů, uvádí CoinTelegraph. O dva roky později byl federálním okresním soudem na Manhattanu Ulbricht odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.
Byl usvědčen z distribuce drog přes internet a soudu bylo také předloženo, že navíc nabádal k vraždám. A James Ellingson, který na platformě vystupoval pod aliasem „redandwhite“ a následně byl obviněn z praní peněz a z obchodu s narkotiky, dosvědčil, že Ulbricht měl zařídit vraždu pěti lidí, za kterou dostal stovky tisíc dolarů v bitcoinech. Že by k vraždám skutečně došlo, nebylo dokázáno. Žalobci ovšem připisovali Silk Road zodpovědnost i za několik úmrtí spojených s drogami zakoupenými na této platformě.
Soudkyně Katherine B. Forrestová ve svém rozsudku Ulbrichta popsala jako „krále celosvětového digitálního obchodu s drogami“, jehož činy byly „strašlivě destruktivní pro naši společenskou strukturu“.
Po Rossově zatčení zahájila jeho matka Lyn Ulbrichtová kampaň za přezkoumání rozsudku a předčasné propuštění a v průběhu let kampaň „Free Ross“ našla podporu právě u libertariánských politiků. V roce 2020 libertariánská kandidátka na prezidentku Jo Jorgensenová slíbila, že v případě svého zvolení by Ulbrichta hned první den omilostnila.
Donald Trump i ve snaze získat některé hlasy libertariánských voličů slíbil Rossu Ulbrichtovi zmírnění trestu v květnu 2024 právě při projevu na Národním sjezdu libertariánů. „Pokud mě budete volit, hned první den zmírním trest Rossu Ulbrichtovi,“ oznámil. Slib si mezi libertariány vysloužil potlesk. Celý projev na YouTubu zveřejnil Forbes Breaking News.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.