Prosekali se sekyrami do školy! „Přiměřený zásah, profesionální,“ chválí se vláda Španělska. Nové informace o masakru, další VIDEA

01.10.2017 21:32 | Zprávy

Na severovýchodě Španělska v Katalánsku dnes probíhalo referendum o nezávislosti. Od rána je jasné, že hlasování provázejí střety občanů s policisty, kteří brání lidem hlasovat, protože referendum odsoudila jak centrální vláda v Madridu, tak španělský ústavní soud. Stále víc se však ukazuje, že policie nejednala s občany Katalánska právě v rukavičkách. Britský server The Guardian tvrdí, že během protestů bylo zraněno na sedm stovek lidí.

Prosekali se sekyrami do školy! „Přiměřený zásah, profesionální,“ chválí se vláda Španělska. Nové informace o masakru, další VIDEA
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Levicová starostka Barcelony – srdce Katalánska – Ada Colau volá po odstoupení pravicového premiéra centrální vlády Mariana Rajoye. Starostka města totiž považuje za absolutně nepřijatelné to, jak se policie chovala ke katalánským občanům, kteří chtěli vyjádřit svou vůli v referendu o nezávislosti regionu. Zatímco ještě dopoledne se mluvilo o střetech voličů s policií a o desítkách zraněných, odpoledne Česká televize informovala o třech stovkách zraněných. Server britského deníku The Guardian dokonce tvrdí, že ve střetech voličů s policií bylo zraněno víc než 700 lidí.

„Katalánské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v nemocnicích a klinikách bylo ošetřeno 761 osob, z nichž dvě byly vážně zraněny. Podle ministerstva bylo 335 lidí zraněno v Barceloně, 187 v Gironě, 111 v Lleide, 55 v Terres de l’Ebre, 46 v centrální Katalánii a 26 v Tarragoně,“ píše server.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Podle španělského ministerstva vnitra bylo zraněno také 12 policistů.

Enric Millo, nejvyšší představitel španělské vlády v regionu, vyjevil názor, že policie se chovala „profesionálně“, když vykonávala soudní rozhodnutí. Tento postoj sdílí i španělská vicepremiérka Soraya Sáenz de Santamarí, podle které policie zůstala pevná, profesionální a přiměřená tváří v tvář „naprosté nezodpovědnosti“ katalánské vlády.

Když už voliči přece jen hlasovali, policie mnohdy odstřihla hlasovací místnosti od internetu, což notně zkomplikovalo sčítání hlasů.

Premiér lokální katalánské vlády Carles Puigdemont k dnešnímu dění v Katalánsku řekl, že „policejní brutalita navždy zahanbuje španělský stát“. Barcelonská starostka Ada Colau vyzvala jak k ukončení policejních akcí v Katalánsku, tak k odchodu současného španělského premiéra Rajoye z funkce. Předchozí premiér lokální katalánské vlády Artur Mas „autoritářského Rajoye“ také vyzval k vyvedení osobní odpovědnosti za to, co se dnes v Barceloně stalo. Neumí si představit, že by Katalánsko nadále stálo po boku státu, který používá policejní brutalitu v takovémto rozsahu.  

Do jedné volební místnosti se policisté dobývali sekyrkami. Centrální vláda v Madridu však tvrdí, že se situaci kolem ilegálního referenda podařilo vyřešit. Centrální vláda má tento názor i navzdory tomu, že před gumovými projektily policistů musely dnes utíkat celé rodiny i s dětmi, které se rozhodly přece jen referenda zúčastnit.

Již zmíněný Puigdemont v referendu přece jen odvolil, ačkoli policie vtrhla do jeho volební místnosti. Premiér Katalánska ale stihl odvolit s tím, že se dnes rozhoduje o osudu Katalánska. Podobně to viděla i celá řada dalších lidí, kteří hlasovali. „Nechci žít ve fašistickém státě,“ řekl jeden z voličů.

Devětaosmdesátiletý Joaquín Pons se k hlasovacím urnám také dostavil a byl hlasováním dojat. Vyjádřil sice názor, že by bylo lepší, kdyby Katalánsko zůstalo součástí Španělska, ale to, co dělá centrální vláda v Madridu, to fakticky znemožňuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

Populární soutěž AZ kvíz se opět dostala do povědomí širší veřejnosti. V rámci lítého boje o spojení…