Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán se nechal v této souvislosti slyšet, že tím, že ČSSD odhlasovala přímou volbu prezidenta a dala pravomoc zvolit hlavu státu občanům, je vnitrostranické referendum, koho doporučit, zcela zbytečné. „Nechme rozhodnout občany. Ti navíc ukázali, že v této volbě nevolí dle doporučení stran, které obvykle volí do Sněmovny,“ zmínil.
Stejný postoj pak zastává i plzeňský hejtman Josef Bernard. „Je to individuální volba,“ uvedl. Pardubický hejtman Martin Netolický se dokonce obává rozštěpení strany. „Pokud se ČSSD někdy dostala do nějaké zásadní krize, tak její počátek byl ve volbě prezidenta v roce 2003, kdy strana tak dlouho hledala vhodného kandidáta, až se stal prezidentem Václav Klaus,“ vzpomněl v té souvislosti Netolický. Dodal, že je zbytečné se vysilovat finančně referendem nebo prezidentskou kampaní. Důležitější jsou podle něj komunální volby.
Nesouhlas s konáním vnitrostranického referenda pak podle Práva zní i z nejbližšího premiérova okolí. „A to zejména kvůli složitému vztahu, který ČSSD se Zemanem má. Ten by přitom coby bývalý předseda ČSSD měl zřejmě mezi straníky největší šanci v referendu uspět,“ zmiňuje deník a spekuluje i nad tím, že podpora „nelevicového“ Zemana, jenž se se stranou rozešel již před deseti lety, by mohla některé voliče zmást.
Jednou z variant tak podle všeho je, že referendum by se místo v létě konalo až krátce před sněmovními volbami či těsně po nich.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef