Loni v prosinci došlo v kalifornském San Bernardinu k teroristickému útoku, při němž zahynulo 14 lidí a dalších 22 bylo zraněno. Za útokem stál sezdaný pár s pákistánskými předky, který podporoval myšlenky Islámského státu. Případem se zabývala FBI, která se nyní snaží donutit ke spolupráci společnost Apple.
„Pokud FBI vyhraje soud proti Applu, který odmítá odemknout iPhone útočníka ze San Bernardina, nepotrvá dlouho, než vláda donutí Apple, aby udělal z iPhonů odposlouchávací zařízení,“ alespoň podle jednoho z viceprezidentů Applu Eddyho Cuea.
FBI totiž po Applu chce software, který by jí umožnil úspěšně překonat zabezpečení telefonu. Vytvoření takového softwaru by však podle Applu znamenalo „nebezpečný precedent otevření zadních vrátek do jejich smartphonů“.
„Najednou budou chtít, abychom zapnuli kameru nebo mikrofon. Dnes to udělat nemůžeme, ale co kdybychom k tomu byli nuceni?“ uvažoval Cue.
„Kde to skončí? V rozvodových případech? Imigračních případech? Daňových? Jednou někdo bude schopný zapnout mikrofon na telefonu. To se v téhle zemi nesmí stát,“ dodal.
Podle Edwarda Snowdena je však tvrzení FBI, že pouze Apple má přístup do vlastních zařízení, „s prominutím, blbost“. Mnozí jiní bezpečnostní analytici však upozorňují na to, že pokud by Apple byl nucen zpřístupnit telefon, mohlo by to mít nedozírné důsledky.
Apple v soudním sporu podporuje většina internetových gigantů, včetně Microsoftu, Facebooku a Googlu, kteří operují především s Androidem, lze však předpokládat, že případná prohra Applu by měla následky i pro ostatní firmy v oboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa