Průvod Prahou za svobodné volby. Co se stalo v Rumunsku, mohou zopakovat i u nás

16.03.2025 17:36 | Reportáž

Dnes proběhl narychlo svolaný protest proti antidemokratickému vývoji v Rumunsku na Malostranském náměstí. Mezi účastníky byli i známí politici, organizátor, ekonom Pavel Šik, však připomenul, že demonstrace je apolitická a nemá za cíl podporovat jednoho kandidáta. Svůj proslov zamířil zejména proti myšlence „ochrany demokracie“ tím, že se z voleb napřed vyloučí pro elity nevhodní kandidáti.

Průvod Prahou za svobodné volby. Co se stalo v Rumunsku, mohou zopakovat i u nás
Foto: Karel Šebesta
Popisek: Protest proti antidemokratickému vývoji v Rumunsku

Dnes proběhlo na Malostranském náměstí setkání na podporu rumunské demokracie svolané ekonomem Pavlem Šikem a novinářkou Angelikou Bazalovou. Šik hned na úvod poděkoval za hojnou účast a připomenul, že se jedná o čistě občanský protest, tedy že za ním nestojí žádná nezisková organizace ani politická strana.

„Tímto protestem chceme dát najevo, že se nám nelíbí, co se stalo v Rumunsku za posledních pár měsíců,“ uvedl Šik. Vysvětlil, že v Rumunsku nastoupil za Georgeska náhradní kandidát George Simion. Ale nemyslí si, že jen proto, že se našel náhradník, tak je vše v pořádku. „Ta situace, že se vyřadí kandidát na základě nějakých domněnek, je poměrně skandální,“ shledal.

Zmínil, že jim někteří lidé píší, že „demokracie se musí bránit“. Na to společně s Bazalovou odpovídá, že se skutečně musí bránit demokracie, ale nesmí se ohýbat, ať už ve prospěch toho či toho. Dodal, že proto se jedná o apolitický protest.

Šik dále prohlásil, že za poslední roky zjistil, že největším nebezpečím pro demokracii je hysterie. V této souvislosti zmínil zejména tajné služby a dodal, že politici mají jejich paranoidní přemýšlení krotit, nikoliv podporovat. „Občas podle nich má (tento nepřítel) ty nejsofistikovanější schopnosti Jamese Bonda, který se nám nepozorovaně dostane do hlavy a změní vaše myšlení,“ popisoval přístup některých politiků. Pokračoval, že podle těchto politiků jsme v hybridní válce, a to jim dává právo měnit základní demokratické principy k „naší ochraně“. „Jelikož sami manipulují, tak nevěří vlastnímu úsudku voličů,“ popsal.

Anketa

Líbí se vám, jak Elon Musk vystupuje k politickým tématům?

92%
hlasovalo: 8964 lidí
„Pod záminkou naší ochrany blokují cizí média, nastavují absurdní řád kvůli stíhání jakýchsi agentů, snaží se kontrolovat i to, co čteme a sledujeme ve volném čase. Žijeme v době, kdy rozvědky mají hlavní hlas. Kdo poznal myšlení těchto operativců, tomu je jasné, že existuje pouze názor jejich nebo názor nepřátelského agenta.  Můžeme jistě říct: je to jejich práce. Ale práce politiků je tohle přesně usměrňovat, ne papouškovat. Hlavně nevyužívat tuto hysterii k ohýbání desetiletí platných zákonů, které se osvědčily už v mnohem napjatějších situacích.“

„Sešli jsme se tady, abychom na takovéhle ohýbání upozornili,“ deklaroval Šik a dodal, že spolu s Bazalovou považují za znepokojující, že k situaci v Rumunsku mlčí jak evropští, tak čeští představitelé. Čímž v podstatě to, co se v zemi děje okolo volby prezidenta, schvalují. „Nám se to ale jeví jako ohýbání demokratických pravidel,“ míní. Protestoval zejména proti tomu, že je možné někoho obvinit z toho, že „nectí ústavu“, a na základě toho ho připravit o právo být zvolen.

„My tady nestojíme za konkrétního kandidáta. Ale protože to je porušení těch nejzákladnějších principů demokracie,“ zopakoval Šik a pokračoval: „Já osobně tady stojím, protože nechci, aby se něco takového stalo standardem. Přišel jsem, abych vyjádřil protest proti jakési předfiltraci kandidátů nějakou vládnoucí (neslyšitelné) na ty, kteří jsou vhodní a na ty, kteří jsou nevhodní“ prohlásil.

„Část obyvatel jak v Rumunsku, tak u nás neustále dokola omílá frázi, že demokracie se musí bránit. A proto byl zákrok rumunských elit správný,“ připomenul a vzkázal této části obyvatel, že by si měli uvědomit, že každá doba se jednou změní. „Zítra mohou jiné elity vyřadit z volby jejich preferovaného kandidáta a vymlouvat se na to, že toto právo mají, protože už bylo jednou využito,“ varoval s tím, že podobné praktiky vytvářejí spirálu, která končí v podobném státním zřízení jako před rokem 1989.

Akci nepořádala žádná politická strana, nicméně známých politiků na ní bylo dost. Jednak dorazili členové SPD Jaroslav Foldyna a Jiří Kobza, dále pak předseda hnutí Stačilo! Daniel Sterzik a mezi účastníky bylo také možné vidět předsedu Svobodných Libora Vondráčka. 

Po proslovu Pavla Šika se ještě krátce vyjádřila v podobném duchu Angelika Bazalová, následoval podpis petice proti událostem v Rumunsku a následně pochod Nerudovou ulicí až k ambasádě Rumunska a předání petice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta



Diskuse obsahuje 18 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Taková akce se mi líbí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 16.03.2025 18:24:10
dává na srozuměnou, že to co se děje v Rumunsku u nás vzbuzuje pochyby o demokracii v té zemi. Zároveň Rumunům neradíme, jak si mají řídit zemi a nezasahujeme do jejich vnitřních věcí.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…