První Havel, teď Greta. Podržte se

17.09.2019 14:33 | Zprávy

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dočkala stejné pocty jako třeba bývalý prezident Václav Havel. Na Univerzitě George Washingtona si převzala ocenění organizace Amnesty International. Za své aktivity na ochranu klimatu byla vyhlášena Velvyslankyní svědomí. Do USA, kde se bude účastnit klimatického summitu OSN, přicestovala středoškolačka „ekologickou cestou“ na solární jachtě.

První Havel, teď Greta. Podržte se
Foto: Repro Twitter
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová na dohled od Manhattanu

Cena nenáleží pouze samotné Thunbergové, ale je určena všem mladým lidem, kteří už rok na její popud demonstrují, uvedl generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo. Thunbergová spustila své demonstrace na ochranu klimatu v roce 2018, kdy každý den seděla před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí.

Po jejím vzoru se konají milionové demonstrace mladých lidí po celém světě v rámci hnutí Pátky pro budoucnost. „Změny a politické kroky, které jsou k řešení krize zapotřebí, nyní zkrátka neexistují,“ uvedla podle webu Aktuálně.cz ve svém univerzitním projevu mladá Švédka a dodala, že se musí vyvíjet tlak na osoby u moci, aby skutečně začaly konat.

„Udělali věci, které se nám nikdy nepovedly, přestože bojujeme desítky let,“ ocenil snahy mladých aktivistů šéf Amnesty International Naidoo. „Nezapomínejme, že středoškolští studenti hrají velmi důležitou roli ve vzdělávání svých rodičů. ... Nedovolte Donaldu Trumpovi a Jairu Bolsonarovi, aby vás okradli o dětství,“ řekl přítomným studentům.

Thunbergová ve svém projevu na univerzitě opakovala výzvy k zastavení znečišťování ovzduší a varovala před ohrožením živočišných druhů. Na závěr své řeči zvolala „Uvidíme se na ulici!“ V týdnu se bude švédská středoškolačka účastnit summitu OSN, který se bude konat v americkém Kongresu.

Titul Amnesty International jako první převzal v roce 2003 bývalý český prezident Václav Havel. Dále byly oceněny osobnosti jako bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela nebo barmská disidentka a vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

8:00 Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

Kde se vzalo tvrzení, že je laboratorní původ covidu-19 „jasnou dezinformací“? Na tuto otázku se roz…