První výročí vraždy novináře Kuciaka si připomínali i v Brně, dorazilo na pět set lidí

21.02.2019 22:25 | Zprávy

První výročí vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové si dnes v Brně připomnělo na náměstí Svobody i přes déšť podle odhadu ČTK asi 500 lidí. U morového sloupu zapálili svíčky. Ve zkratce připomněla události před a po vraždě i malá výstava. Do ulic vyšli na výročí vraždy, která před rokem na Slovensku vyústila ve vládní krizi a rezignaci premiéra, také lidé v Praze a v řadě slovenských měst.

První výročí vraždy novináře Kuciaka si připomínali i v Brně, dorazilo na pět set lidí
Foto: Facebook
Popisek: Zavražděný novinář Ján Kuciak

Iniciativa Za slušné Slovensko, která loni po dvojnásobné vraždě stála za největšími protesty od sametové revoluce v roce 1989, svolala shromáždění do Bratislavy, dalších asi tří desítek slovenských měst a do vybraných metropolí v zahraničí. Brno je jednou z nich. Na brněnské náměstí Svobody přišli převážně mladí lidé s velkým podílem Slováků. Někteří měli v rukou transparenty, například s heslem „All for Ján“, anglicky „Všichni za Jána“.

Na Kuciaka na pódiu zavzpomínala redaktorka Deníku N Jana Ustohalová. „Jána jsem poprvé potkala v kurzu pro mladé investigativní novináře, kde jsem byla před několika lety mentorkou studentům žurnalistiky. Už tehdy byl nepřehlédnutelný. Bylo zajímavé ho poslouchat, jak chce věcem přijít na kloub, jak chce poznat. Byl ještě studentem, ale hned vás na něm zaujala skromnost, jistá urputnost a bezstarostnost,“ řekla Ustohalová. Vražda mladého novináře pro ni stále zůstává neuvěřitelnou a nesmyslnou.

Vícero řečníků se pozastavilo nad rolí novinářů ve společnosti. Musejí podle nich čelit urážkám, jejich práce je znevažována a stále o nich někdo tvrdí, že manipulují s fakty. Novináře by ale lidé měli podle řečníků bránit, protože jsou to právě oni, kdo kontrolují mocné a elity.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že se těmi vraždami nic nezměnilo, ale změnilo se mnohé,“ řekl vedoucí katedry žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jakub Macek. Jinak se teď například na novinařinu podle něj dívají ti, kteří jsou s ní v kontaktu. Média také začala přemýšlet o tom, jak investigativní novinařinu – byť je nákladná a časově náročná – vrátit zpět do hry, uvedl.

Policie loni na podzim z vraždy Kuciaka a jeho partnerky obvinila čtyři lidi. Vyšetřovatelé ale stále pátrají po hlavním objednavateli vraždy. Násilná smrt novináře, který byl podle policie zastřelen kvůli své investigativní práci, před rokem vyvolala v zemi politickou krizi. Ta vyústila v odchod šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica z funkce premiéra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …