Prymula popsal, jak se bude uvolňovat zákaz svateb: Nejdřív se povolí ty malé, do deseti lidí

04.04.2020 20:30 | Zprávy

Výrobce experimentálního léku remdesivir si vyžádal dvě až tři centra pro případné další testování medikamentu proti koronaviru v ČR. Mělo by se jednat o Fakultní nemocnici Brno, Fakultní nemocnici Motol a Nemocnici na Bulovce. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Vyjádřil se také ke svatbám.

Prymula popsal, jak se bude uvolňovat zákaz svateb: Nejdřív se povolí ty malé, do deseti lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

V tento okamžik není jasné, ke kolika lidem by se lék, který vznikl proti ebole, mohl dostat, sdělil Prymula. V ČR došlo k použití remdesiviru zatím jedenkrát, v případě pacienta ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Lék je nyní ve fázi klinické studie.

Prymula v sobotu uvedl, že dnes ráno měl telefonát se zástupci firmy Gilead, která remdesivir vyrábí. „Ptali se, jestli jsme schopni vytipovat dvě až tři centra v České republice, kam by remdesivir poté byl alokován v rámci klinické studie,“ uvedl s tím, že centra by podle něj měla být umístěna do největších nemocnic, které o nakažené pečují.

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v pátek oznámila, že pacient, kterému byl proti nemoci covid-19 podáván remdesivir, se uzdravuje. Ošetřující lékař nemůže s jistotou říci, zda byl remdesivir pro uzdravování pacienta zásadní. Nemocnice lék pro tohoto pacienta získala přímo od výrobce na základě žádosti popisující jeho stav.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Za jeho vývojem stál tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře z firmy Gilead. Lék nyní firma poskytuje pro těhotné ženy a pro děti a mladistvé do 18 let. Lidé ve vážném stavu s respiračním selháním z této skupiny o něj můžou zažádat přes web firmy Gilead. V České republice dalším českým pacientům lék společnost zatím neschválila, výjimkou zůstává pacient z VFN.

Prymula v sobotu v ČT se také zmínil o statistikách uvedených na webu Ministerstva zdravotnictví. Začne se uvádět také počet jednotlivců, kteří byli na koronavirus testováni. V tento okamžik se uvádí jen souhrnný počet provedených testů, tedy i včetně opakování testu u stejného člověka, do pátku jich bylo 74.170. Podle Prymuly zhruba 88 procent připadá na první testování, 12 procent na opakované testy.

Prymula se vyjádřil také k pořádání svateb, které kvůli současným vládním opatřením jsou zakázané. Podle Prymuly budou svatby uvolněny nejprve pro omezený počet účastníků, uvažuje se pro začátek o zhruba deseti lidech. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vědecký pracovník: Rusko, Ukrajina a největší americká neziskovka jménem EU. Několik souvislostí, které s ničím nesouvisí

20:00 Vědecký pracovník: Rusko, Ukrajina a největší americká neziskovka jménem EU. Několik souvislostí, které s ničím nesouvisí

Přijal varování vlády před ruskou propagandou. A protože sám vyučuje na vysoké škole, rozhodl se Mic…