Není příliš pochybnosti o tom, že napotřetí na připravovaném sjezdu se stane generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. Co jasné není, zda – i přes západní spekulace o „doživotním mandátu“ prezidenta Si – bude třetí funkční období pro nejmocnějšího muže Číny tím posledním.
Brzy 70letému Si Ťin-pchingovi totiž „hrozí“ velmi těžká pětiletka. „Pokud by se země dostala do hlubší krize, i v blízkých, loajálních soudruzích se probudí odvěký čínský podmíněný reflex a ve státním zájmu mu odeberou ‚nebeský‘ mandát k vládnutí,“ píše Vít Vojta.
„Vedle politiky nulové covidové tolerance volají i po naléhavém řešení dopadů prudce klesající zahraniční poptávky. Zkomplikovala se také zahraničněpolitická situace. Poměrně úspěšné odolávání americkému rivalovi, tlačícímu na Čínu přes Sin-ťiang, Tchaj-wan, Hongkong, pohraniční moře i sousedské spory, bylo nahlodáno chorobným tažením dosavadního ruského spojence,“ připomíná Vojta.
Není podle něj proto vyloučeno, že se v novém 200hlavém ústředním výboru a v 25členném politbyru postupně vyjeví Siho nástupce. Zajímavé podle něj bude slibované generační omlazení vrcholného vedení strany a státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab