Ptali jsme se europoslanců, jakou má ČR v Bruselu pověst. Padlo srovnání s Řeckem či Rumunskem

01.04.2014 20:06 | Zprávy

Podle Evžena Tošenovského (ODS) čeští europoslanci rozhodně nemají v Evropském parlamentu (EP) špatné jméno. „Požíváme tam velmi korektní a úctyhodnou pověst. Češi se ale často shazují sami,“ prozradil ParlamentnímListům.cz Tošenovský v rozhovoru před blížícími se volbami do EP. Jeho kolega Libor Rouček (ČSSD) s ním ale nesouhlasí. „Kvůli skandálům a aférám s čerpáním evropských peněz máme pověst středoevropského Rumunska či Řecka,“ uvedl.

Ptali jsme se europoslanců, jakou má ČR v Bruselu pověst. Padlo srovnání s Řeckem či Rumunskem
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Volební období v Evropském parlamentu pomalu končí a protože již někteří z dosavadních českých europoslanců kandidovat znovu nebudou, ParlamentníListy.cz zajímalo, co v EP za pětileté období někteří z nich odpracovali, prosadili, a na co jsou tak proto hrdí, nebo co je v pozici europoslance rozladilo.

„Jakou má v EU Česká republika pověst a je něco, co vás v EP pobavilo?“ zněly také další dotazy od ParlamentníchListů.cz k těm, co kandidují znovu. Z dvanácti oslovených europoslanců ale redakci odvětili jen někteří.

„Volby jsou vždy s otazníkem a já jsem kandidoval již mnohokráte na různé posty a musím říci, že člověk nikdy neví, jak to dopadne,“ odvětil nejprve ke své kandidatuře europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Byl zpravodajem pro navigační systém Galileo

„Co se mi v EP povedlo? Byl jsem třeba zpravodajem pro navigační systém Galileo, to byla dlouhá práce a velmi náročná. Ale nakonec se povedla, neboť agentura je v Praze a mne těší, že mám na tom také nějaký podíl. Dalším úspěchem byl širokopásmový internet – velká legislativní úprava za miliardu eur. Pracoval jsem na tom přes dva roky, bylo to také velmi složité, neboť se měnily finanční parametry a celá konstrukce legislativy. Pak si snad mohu zapsat plus ještě u bezpečnostních systémů a u energetiky, kde je v současné době velmi zásadní problém, o němž se však u nás moc nepíše. Jde o stanovisko na úpravu kontroly jaderných zařízení,“ zmínil dále Tošenovský.

Pro něj osobně prý byla doba pěti let strávená v Evropském parlamentu hodně zajímavá. „Hodně jsem se tady naučil,“ podotkl Tošenovský, který byl v předchozích letech hejtmanem Moravskoslezského kraje a také primátorem města Ostravy.

Prý si ale vůbec nemyslí, že by v EP a potažmo celé Evropské unii měla Česká republika špatnou pověst, jak se o tom v tuzemsku někdy hovoří.

„Vůbec si to nemyslím. Já jsem tady v EP naopak zažíval velmi dobrou pověst České republiky a velmi korektní a velmi úctyhodné vztahy s dalšími europoslanci. Češi se ale často sami hloupě shazují, rádi se špiníme, což je asi v našem národním naturelu,“ podotkl.

V EU se na nás dívají optikou toho, čím jsme prošli...

„Dokonce jsem ani v Bruselu a ani ve Štrasburku nezažil, že by mne někdo ´ukřižoval´ jen proto, že jsem z trochu menší země. Naopak se tu na nás dívají optikou toho, čím jsme prošli. Nechci říci přímo, že se na nás dívají s úctou, ale vnímají fakt, že jsme prošli něčím před rokem 1989 a že jsme se s tím po roce 1990 srovnali. Proto to je často vnímáno slovy: ´Jo, vy Češi jste to zvládli, klobouk dolů!´ Někdy se něco podobného vysloví i při různých oficiálních setkáních, což docela hřeje na srdíčku a je to příjemné,“ sdělil dále Tošenovský.

Úsměvných historek prý v europarlamentu zažil celou řadu. „Takových těch vnitřních legrácek je tady řada, ale takový ten anglický humor je vždy pro mne zážitkem. Proto mám rád jednoho mého kolegu, který tady onen anglický humor používá. Navíc je to ukázka toho, jak by měla vypadat politická debata s velkou úctou. Anglický humor bychom my, Češi, potřebovali jako cvičení do našich českých politických debat,“ poznamenal s úsměvem Tošenovský.

Rozjetých věcí, na nichž by chtěl pracovat v EP i v dalším období, je prý celá řada. „Určitě bych rád pokračoval v energetice a dál se brodil kolem vědy a výzkumu a hlavně kolem kosmického výzkumu jako takového, kde žádný člověk a ani stát v Evropě nemá na to, aby tuto problematiku řešil sám, proto je tady evropská spolupráce velmi důležitá,“ doplnil Tošenovský.

„Jsem hrdý na to, že jsem pracoval jako místopředseda zahraničního výboru, místopředseda Evropského parlamentu i místopředseda celoevropské sociálně demokratické frakce. V těchto pozicích, i jako zpravodaj EP pro Rusko (a do léta 2013 pro Chorvatsko), jsem měl možnost spoluovlivňovat společnou zahraniční politiku EU,“ zmínil k dotazu na své úspěchy pro ParlamentníListy.cz europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který ale má zcela jiný názor na pověst ČR v rámci EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…