Půta chce, aby byli Starostové vnímáni jako samostatné hnutí

28.03.2014 11:46 | Zprávy

Populární liberecký hejtman Martin Půta, pravděpodobný nový předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN), chce, aby hnutí bylo více vnímáno jako samostatný politický subjekt. Uvedl to v rozhovoru pro server Deník.cz s tím, že debata o základních cílech a směřování STAN teprve čeká. Odmítl potvrdit spekulace o tom, že lídrem kandidátky koalice STAN, lidovců a zelených v Praze bude exrektor Karlovy univerzity Václav Hampl.

Půta chce, aby byli Starostové vnímáni jako samostatné hnutí
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Libereckého kraje a předseda STAN Martin Půta

„Byl bych rád, aby Starostové a nezávislí byli více vnímáni jako samostatné politické hnutí, což doteď nejsou. Ve svých řadách máme plno úspěšných komunálních a regionálních politiků, takže na změnu pohledu na STAN máme určitě dostatek sil,“ uvedl Půta.

Na námitku serveru, že starostové a zastupitelé jsou lidé, kteří většinou řeší nepolitické záležitosti, uvedl, že hnutí sice má politický program, ale bude jej čekat debata o základních cílech a směřování. V této souvislosti chce využít toho, že členové hnutí mluví denně s lidmi.

Jenže většina občanů odmítá církevní restituce, které poslanci STAN podpořili. Půta hájí postup poslanců STAN tím, že „nějakou smlouvu o narovnání s církvemi bylo nutné uzavřít, protože se na ni čekalo 24 let“. A také tím, že zásada, že když se někomu něco ukradne, mělo by se to vrátit, by se měla dodržovat. „Kdyby se to lépe vysvětlilo, měla by společnost možná větší pochopení,“ podotkl Půta ještě k tématu církevních restitucí.

Na lídrovi v Praze se musí shodnout všechny strany předvolební koalice

Půta odmítl potvrdit, že lídrem pražské koaliční kandidátky STAN, lidovců a zelených bude bývalý rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. „Zatím bych žádná jména nepotvrzoval, protože i kdybychom se s někým domluvili, je nutné se na společné kandidátce nejdřív shodnout s našimi partnery,“ poukázal na nutnost shody s lidovci a zelenými.

Na otázku, zda nelituje toho,  že se hnutí rozhodlo jít do komunálních voleb samostatně, bez TOP 09, uvedl, že spolupráce na komunální úrovni nebyla odmítnuta paušálně. „Některé naše organizace prostě dospěly k názoru, že postaví samostatné kandidátky, nebo zvolí nějaký jiný koaliční model než s TOP 09. Volby ukážou, jestli to bylo dobré rozhodnutí,“ konstatoval Půta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…