Podle britského listu Independent se Alexandr Lukašenko ještě před Vánoci vyjádřil pro ruský tisk ke vztahu Ruska a Běloruska překvapivě otevřeně. „Umím číst mezi řádky a rozumím těm náznakům. Měli byste to říct nahlas: zrušte zemi a připojte se k Rusku,“ řekl podle Independentu Lukašenko. Dle listu se jeho slova vztahují ke změně v daňové politice Ruska, která hrozí, že Bělorusko připraví o „miliardy dolarů“.
29. prosince se zástupci obou zemí, jejichž název obsahuje slovo Rusko, sešli v Kremlu. Výsledky, ke kterým došli, jsou sice velice nekonkrétní, ovšem z obou stran se ozývá ochota k větší spolupráci a k těsnějšímu spojení. „Je nezbytné dále pracovat na řešení problémů mezi Běloruskem a Ruskem,“ řekl podle běloruské agentury BelTA Lukašenko po jednání. Také poděkoval Putinovi, že ho pozval na Nový rok: „Vtipkoval jsem, že už jsme ze sebe otrávení. Možná že ze sebe nikdy nebudem otrávení, protože jsou tu záležitosti, o kterých musíme jednat. Je to naše práce. Vskutku, posledně jsme se dohodli, že se budeme bavit o budoucnosti naší koexistence v tomto složitém světě. Je to nezbytné, protože mnoho problémů by se mělo řešit s ohledem na budoucnost,“ řekl k tomu Lukašenko. Běloruský prezident také podotkl, že bude nutná diskuse o tématech, která brání další integraci. Na obou stranách prý vznikly pracovní skupiny, které se budou tématu užší spolupráce dále věnovat.
„Jak bylo schváleno, založili jsme pracovní skupinu sloužící k prohloubení propojení v ekonomické sféře i v jiných sférách. Podle našeho návrhu budeme dále pracovat na rozšíření našeho plánu pro vybudování unie/unijního státu,“ prohlásil Vladimir Putin podle ruské státní agentury TASS. Dle této agentury se v oblasti problémů, které brání hlubší kooperaci, jedná právě o změny ve výpočtu ceny plynu proudícího z Ruska a výpadku příjmů Běloruska. Ale také opakovaná porušování celních opatření a dovozu zakázaného zboží na ruské území, tedy pašeráctví.
Unie Ruska a Běloruska patří k nepříliš zmiňovaným. Smlouva o jejím založení pochází z konce devadesátých let. Cílem bylo podle wikipedie stvořit federaci podobnou Sovětskému svazu, s jednou hlavou státu, jednotnou legislativou, měnou, hymnou, občanstvím a jinými znaky státu. Ovšem ke konkrétním krokům zatím v drtivé většině ohledů nedošlo. Zda se tedy v této oblasti něco změní, závisí právě na Vladimiru Putinovi a Alexandru Lukašenkovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas