"Soucítíme s oběťmi, ale vždy vystupujeme pro spojení sil, abychom účinně bojovali s teroristickou hrozbou. Samozřejmě je při tom nezbytné postupovat v souladu s Chartou OSN, opírat se o normy mezinárodního práva a respektovat svrchovaná práva a zákonné zájmy každého státu," řekl Putin během neformální schůzky vůdců zemí tzv. skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).
"Je příliš brzy, abychom mluvili o sblížení se Západem," dodal však novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Události v Paříži nicméně už před Putinem odsoudili další ruští politici, kteří zároveň vyjádřili očekávání, že útoky pohřbí nevraživost mezi Moskvou a Západem a sjednotí obě strany v boji proti terorismu.
Jak uvedl starosta Moskvy a blízký člověk ruského prezidenta Sergej Sobjanin, je pařížská tragédie dalším důvodem pro posílení boje proti Islámskému státu. Alexej Puškov, předseda zahraničního výboru Státní dumy, pak očekává, že akce islamistů ve Francii přivede Západ zpět k rozumu. "Rusko v Sýrii bojuje proti těm, kdo útočili v Paříži a vyhlásili Evropě válku," napsal Puškov na svém Twitteru. "Je čas, aby Západ přestal Moskvu kritizovat a souhlasil se společným postupem," dodal.
Tusk: Bojujte proti radikálním islamistům a ne proti umírněné opozici
Vztahy mezi Ruskem a Západem se klesly na nejnižší úroveň od konce studené války po ruské anexi Krymu a vypuknutí ukrajinské krize, po které následovalo uvalení západních sankcí proti Rusku. Situace se podle analytiků mění i kvůli ruskému zásahu v Sýrii, ale i tak silné přetrvávají silné rozpory. Kamenem úrazu se jeví především spojenec Moskvy v Damašku, syrský prezident Bašár Asad.
Předseda Evropské rady Donald Tusk nicméně dnes uvedl, že Spojené státy a Rusko musí v boji proti Islámskému státu v Sýrii spolupracovat a současně přitom naléhal, aby Rusko zaměřilo své nálety proti radikálním islamistům, a ne proti syrské opozici. Bombardování odpůrců režimu Bašára Asada podle něj jen zvětšuje uprchlickou vlnu směřující do Evropy.
"Naším společným cílem by mělo být koordinovat naše akce proti Islámskému státu. Klíčové je zajistit spolupráci mezi USA a Ruskem," řekl Tusk s tím, že je potřeba nejen více spolupráce, ale i dobré vůle, zejména pokud jde o ruský zásah v Sýrii. "Musí být zaměřen více na Islámský stát, a ne proti umírněné syrské opozici, protože to nemůžeme akceptovat," dodal a poznamenal, že by G20 mělo také vystupňovat úsilí odstřihnout teroristy od jejich financování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk