Prezident Petr Pavel vidí situaci v Evropě optimisticky. „Vše, co jsme v posledních dnech viděli a slyšeli, nás může nutit hledět na situaci Evropy z pohledu poloprázdné a poloplné sklenice. Já ji vidím jako poloplnou, vidím pozitivní vývoj pro Evropu. Většina z toho, co jsme tu slyšeli, byla pro Evropu studenou sprchou. Ale to nám může pomoci získat více sebevědomí. Uvědomili jsme si, že toho můžeme spoustu zvládnout i bez americké vojenské podpory,“ zvedal Pavel sebevědomí Evropě po projevu amerického viceprezidenta JD Vance v Mnichově, kde zaznělo, že EU se jednání mezi Moskvou a Kyjevem nejspíš nezúčastní, protože pro ni není v plánech USA místo.
Podle Pavla by Evropa měla jednat velmi aktivně, pokud se evropské cíle začnou lišit od těch amerických. „Pokud jde o Ukrajinu, jsem zastáncem toho, abychom postupovali společně se Spojenými státy, ale pokud zjistíme, že jejich vize řešení války na Ukrajině je odlišná od té naší a nechává nás stranou, měli bychom jednat velmi aktivně. Měli bychom diskutovat o naší vlastní evropské pozici. O tom, jaké jsou naše červené linie, za které nepůjdeme. A hlavně jaké budou naše postupy ohledně koordinace s Ukrajinou,“ dal se slyšet prezident České republiky.
A připomněl i Mnichovskou zradu, kterou Francie a Velká Británie připravily Československu v roce 1938, kdy tyto země Adolfu Hitlerovi bez naší účasti předali české pohraničí. „Jsme v pozici, kdy budeme muset koordinovat náš postoj s americkými spojenci. Pokud máme převzít více odpovědnosti za Evropu, více zodpovědnosti za Ukrajinu, musíme být u jednacího stolu. Jinak bychom se vrátili k ‚mnichovskému duchu minulosti‘, o kterém Československo ví velmi dobře. Dohoda o zemi bez účasti země na jednání. Tentokrát u jednacího stolu o Ukrajině a o Evropě, ale bez Ukrajiny a Evropy,“ varoval Pavel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera