Putin v Íránu. Navíc s Erdoganem z členské země NATO. Co všechno to znamená pro Západ?

19.07.2022 15:47 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý odcestoval do Teheránu, kde bude jednat s íránským nejvyšším vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím a na třístranné jednání se připojí i turecký prezident Tayyip Erdogan. Putinova cesta vysílá Západu jasný signál o plánech Moskvy navázat těsnější strategické vazby s Íránem, který se má stát novým členem organizace BRICS.

Putin v Íránu. Navíc s Erdoganem z členské země NATO. Co všechno to znamená pro Západ?
Foto: Repro Twitter
Popisek: Rozzlobený Vladimir Putin

Írán a Argentina v červnu podaly přihlášku do uskupení známého jako BRICS, které počítá s ekonomickou spoluprací Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Putinova cesta do Teheránu, která se koná jen několik dní po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli a Saúdské Arábii, vysílá Západu jasný signál o plánech Moskvy – navázat těsnější strategické vazby právě s Íránem, Čínou nebo Indií tváří v tvář západním sankcím.

„Kontakt s Chameneím je velmi důležitý,“ řekl novinářům v Moskvě Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. „Rozvinul se mezi nimi důvěrný dialog o nejdůležitějších otázkách bilaterální i mezinárodní agendy. Ve většině otázek jsou naše postoje blízké nebo shodné,“ uvedl Ušakov podle informací agentury Reuters.

Pro Putina se jedná o první zahraniční cestu mimo území bývalého Sovětského svazu od únorové invaze Moskvy na Ukrajinu. V Teheránu se Putin také poprvé od invaze setká tváří v tvář s prezidentem členské země NATO, tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem. S ním chce Putin zejména projednat dohodu o obnovení vývozu ukrajinského obilí z černomořské oblasti.

Írán je podobně jako Rusko blokován západními hospodářskými sankcemi a je ve sporu se Spojenými státy kvůli svému jadernému programu. Íránští duchovní vůdci proto chtějí posílit strategické vztahy s Ruskem, také i kvůli vznikajícímu arabsko-izraelskému bloku v Perském zálivu, který je podporován Spojenými státy a který by mohl vychýlit rovnováhu sil na Blízkém východě.

„Vzhledem k vývoji geopolitických vazeb po válce na Ukrajině se Teherán snaží zajistit si podporu Moskvy v konfrontaci s Washingtonem a jeho regionálními spojenci,“ uvedl vysoký íránský představitel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…