Putin v Íránu. Navíc s Erdoganem z členské země NATO. Co všechno to znamená pro Západ?

19.07.2022 15:47 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý odcestoval do Teheránu, kde bude jednat s íránským nejvyšším vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím a na třístranné jednání se připojí i turecký prezident Tayyip Erdogan. Putinova cesta vysílá Západu jasný signál o plánech Moskvy navázat těsnější strategické vazby s Íránem, který se má stát novým členem organizace BRICS.

Putin v Íránu. Navíc s Erdoganem z členské země NATO. Co všechno to znamená pro Západ?
Foto: Repro Twitter
Popisek: Rozzlobený Vladimir Putin

Írán a Argentina v červnu podaly přihlášku do uskupení známého jako BRICS, které počítá s ekonomickou spoluprací Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Putinova cesta do Teheránu, která se koná jen několik dní po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli a Saúdské Arábii, vysílá Západu jasný signál o plánech Moskvy – navázat těsnější strategické vazby právě s Íránem, Čínou nebo Indií tváří v tvář západním sankcím.

„Kontakt s Chameneím je velmi důležitý,“ řekl novinářům v Moskvě Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. „Rozvinul se mezi nimi důvěrný dialog o nejdůležitějších otázkách bilaterální i mezinárodní agendy. Ve většině otázek jsou naše postoje blízké nebo shodné,“ uvedl Ušakov podle informací agentury Reuters.

Pro Putina se jedná o první zahraniční cestu mimo území bývalého Sovětského svazu od únorové invaze Moskvy na Ukrajinu. V Teheránu se Putin také poprvé od invaze setká tváří v tvář s prezidentem členské země NATO, tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem. S ním chce Putin zejména projednat dohodu o obnovení vývozu ukrajinského obilí z černomořské oblasti.

Írán je podobně jako Rusko blokován západními hospodářskými sankcemi a je ve sporu se Spojenými státy kvůli svému jadernému programu. Íránští duchovní vůdci proto chtějí posílit strategické vztahy s Ruskem, také i kvůli vznikajícímu arabsko-izraelskému bloku v Perském zálivu, který je podporován Spojenými státy a který by mohl vychýlit rovnováhu sil na Blízkém východě.

„Vzhledem k vývoji geopolitických vazeb po válce na Ukrajině se Teherán snaží zajistit si podporu Moskvy v konfrontaci s Washingtonem a jeho regionálními spojenci,“ uvedl vysoký íránský představitel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Naše volba nás přivedla do stavu, kde jsme nyní.“ Jana Bobošíková vzala výročí od podlahy

13:02 „Naše volba nás přivedla do stavu, kde jsme nyní.“ Jana Bobošíková vzala výročí od podlahy

„Svoboda a demokracie v naší zemi se postupně vytrácejí, zatímco se ocitáme v období ‚měkké normaliz…