„Naši kolegové, kteří se snaží situaci zhoršit a usilují o vtažení mimo jiné Ukrajiny a Gruzie na oběžnou dráhu Aliance, by měli uvažovat o možných důsledcích takové nezodpovědné politiky,“ varoval ruský prezident na poradě s ruskými velvyslanci svolanými do Moskvy.
Zajistit stabilitu může podle Putina pouze rozšiřování spolupráce a obnovování důvěry, a ne ve vytváření nových základen a vojenské infrastruktury NATO u ruských hranic. Na poradě také Putin podle agentury Reuters uvedl, že o věci jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v pondělí v Helsinkách.
Proti případnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO se Putin ohradil také v nedávném rozhovoru televizi Fox News v Helsinkách. Přislíbil tehdy, že ruská reakce na přiblížení NATO k ruským hranicím bude „krajně negativní“.
„Rusko nemá právo rozhodovat za jiné země, co mají, či nemají udělat. Pouze 29 zemí – členové NATO a Gruzie jako kandidátská země – mohou rozhodnout, kdy se Gruzie stane členem Aliance,“ reagoval na Putinova slova generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Putin na poradě velvyslanců dnes také varoval, že vidí vážná rizika vyhrocení konfliktu v Donbasu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab