ÚSTR i jeho rada uvádějí, že stanovy platformy hlasování o pozastavení členství neumožňují, a také tvrdí, že zástupci platformy neměli zájem o dialog. Na splnění požadavků jim Rada ÚSTR dala termín do 15. února, řekl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.
Platformě vadí, že ústav nedokázal rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy a že se do něj údajně infiltrovali komunističtí spolupracovníci. Podle ÚSTR jde zřejmě o to, že někteří členové vědecké rady byli kdysi členy KSČ. Ti ale nejsou zaměstnanci ústavu. Předsedkyně rady ÚSTR Emilie Benešová podotkla, že neví o tom, že by ÚSTR zaměstnával bývalé komunisty.
„Je velmi bolestné pozastavit členství zakládajícímu členovi. Ale instituce byla infiltrována komunistickými kolaboranty, proto musíme reagovat ostře," uvedl předseda platformy Göran Lindblad. Člen rady Michal Uhl na dnešním jednání prohlásil, že je postupem platformy znechucen.
ÚSTR je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí a zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk