Vávra podotkl, že ještě rok před pandemií byla cena elektřiny na úrovni ceny množství uhlí potřebného k její výrobě a tržní hodnota elektřiny tedy v sobě vůbec neobsahovala ani její samotnou výrobu. Negativním efektem této situace na energetických trzích bylo to, že se firmám nevyplatilo odvětví nikterak rozvíjet či novým firmám do něj vstupovat.
A právě tato situace navázala za současný stav, který je podle Vávry současným vrcholem tržní ceny elektřiny. Investor podle tržních odhadů očekává, že po současném vrcholu bude cena elektřiny v příštích letech již spíše klesat.
Dokud byla cena energií klesající, využívala toho právě Bohemia Energy – zákazníkům prodávala energii za cenu, jež byla lehce stará a využívala toho, že mezi jejím dodáním dojde k dalšímu poklesu. Problémem se stal ale bod, kdy se tržní cena dostala na své minimum a začala růst; tehdy totiž musela začít Bohemia Energy elektřinu dokupovat na spotovém trhu, který ovšem i kvůli růstu cen emisních povolenek dosahoval velmi strmého růstu a firma tak dlouhodobě nedokázala platit za smluvené množství elektřiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.