V březnu tohoto roku provedla policie zátah na radnici městské části Brno-střed, ale posvítila si také na předsedu Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Mohl se totiž podílet na manipulaci tendru na výběr nového provozovatele mýtného systému v České republice. V případu figuruje také místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který s Rafajem o mýtu jednal.
U Rafaje doma policie našla přibližně 2 miliony korun, a předseda ÚOHS údajně nedokázal důvěryhodně vysvětlit, kde k nim přišel. Proto mu je policie zabavila. „Peníze nebyly pohromadě na jednom místě, ale v několika obálkách, některé z nich zastrčené vzadu za oblečením ve skříni či v šatníku,“ napsal deník. Dalších přibližně 200 tisíc korun bylo prý nalezeno v Rafafově kanceláři.
Částka 2 miliony korun představuje se všemi odměnami hrubý roční plat Petra Rafaje, který je momentálně podezřelý z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby, a to i v souvislosti s mýtným tendrem.
Deník zdůraznil, že informace o domovní prohlídce u Petra Rafaje nezískal ani od policie, ani ze státního zastupitelství, nýbrž od jiného vysoce postaveného zdroje ve státní správě.
Rafajův advokát David Kojzar podal na postup policie stížnost. Obrátil se na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i na Ústavní soud ČR.
„Celý dosavadní průběh považujeme za mimořádně nestandardní. Počínaje neobvykle širokým rozsahem příkazů soudu, které neobsahují prakticky žádné odůvodnění, až po samotné prohlídky, které policie provedla za účasti pana doktora (Ivo) Ištvana,“ řekl televizi Prima minulý týden Rafajův advokát David Kojzar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp