Rajchl volá na Fialu lovce dezinformátorů. Jde o ruský plyn

15.11.2024 14:01 | Monitoring

Lukáš Kovanda doložil data o tom, že Česká republika se nezbavila závislosti na ruském plynu, jak nám tvrdí opakovaně premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vláda. Dokonce je to právě naopak a Česko odběr ruského plynu dramaticky navyšuje, ukazují to data společnosti Net4Gas. Předseda strany PRO Jindřich Rajchl v reakci na tuto skutečnost žádá o zařazení předsedy vlády Fialy na seznam dezinformátorů.

Rajchl volá na Fialu lovce dezinformátorů. Jde o ruský plyn
Foto: Repro: Facebook
Popisek: nová profilová fotka premiéra Petra Fialy

Začátkem roku 2023, tedy rok po ruské invazi na Ukrajině, premiér Petr Fiala zveřejnil na svém twitteru zprávu, že Česká republika se zcela zbavila závislosti na ruském plynu. Přitom ještě na začátku roku 2022 brala 97 procent zemního plynu právě z Ruska. „Veškerý plyn, který v lednu přitekl do ČR, byl z jiných zemí než z Ruska. Opět se tak ukazuje, že všichni, kdo strašili, že nezvládneme zimu, neměli pravdu,“ prohlásil tehdy Fiala.

Od té doby zaznívala podobná ujištění o zbavení se závislosti na ruském plynu z úst některých členů vlády mnohokrát, byť mnozí experti toto tvrzení často zpochybňovali.

Naposledy letos v srpnu předseda vlády Petr Fiala na setkání s českými velvyslanci ujišťoval, že se Česká republika zbavila závislosti na ruském zemním plynu. Hovořil také o tom, že díky rozšíření transatlantického ropovodu se dosáhne téhož cíle v příštím roce i u ropy.

Jenomže data společnosti Net4Gas říkají něco zcela jiného. Hned 94 procent plynu má Česko v tomto měsíci z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska, upozorňuje Lukáš Kovanda ve svém textu na webu Newstream.cz. Nic na tom nemění ani nový dovoz plynu z Alžírska. Pouhých 6 procent plynu je ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn, kde si Česko už od roku 2022 pronajímá kapacitu. Nyní ale tuto kapacitu prakticky nevyužívá.

„A že může být ruský plyn vykázaný jako slovenský, neb jde o dovoz ze Slovenska, nemění nic na tom, že molekuly takového plynu se ‚zrodily‘ na území Ruské federace. Ani na tom, že Rusko je konečným příjemcem platby za ně. Slovensko prakticky žádný plyn netěží (přesněji, jeho vlastní těžba odpovídá asi 1,5 procenta celkové slovenské spotřeby plynu),“ dodává ekonom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mně ruský plyn vůbec nevadí,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKobliha57 , 15.11.2024 15:00:49
jsem rád, že tu díky tomu vůbec nějaký máme. Ale jsem za to, aby ti, co nejvíce křičí, že ruský plyn brát nesmíme a že nás hrdinně zbavili závislosti na ruském plynu, odebírají pouze čistě americký zkapalněný plyn dovážený nám sem tankery (čímž se kromě jiného bohatě udržuje uhlíková stopa).Jen buďme rádi, že Putin není takový, jak o něm lživě prohlašují, protože takový Putin by nám už dávno kohoutky úplně zavřel a měl by na to právo, za to, jak se k Rusku chováme.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…