Rakousko: Jasný pokyn. Uprchlík spáchal zločin? Jen to napište! Nebo...

25.09.2018 14:31 | Zprávy

Tichá pošta, která nebyla dostatečně tichá. Tak by se dalo popsat, co se stalo rakouským Svobodným, jejichž ministr má pod palcem vnitro. Unikl pokyn, podle kterého by se policisté a zaměstnanci Ministerstva vnitra měli držet dál od médií, která jsou „kritická“. Více informací by naopak měli zaměstnanci těchto institucí poskytovat o znásilněních. A když poskytují informace, měli by dotyční zmínit i národnost podezřelého či pachatele a zda je žadatelem o azyl. Informuje o tom Deutsche Welle.

Rakousko: Jasný pokyn. Uprchlík spáchal zločin? Jen to napište! Nebo...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

E-mail, který přišel policistům a úředníkům vnitra, obviňuje deníky Der Standard a Kurier a týdeník Falter z „jednostranného a negativního zpravodajství o ministerstvu a policii“. „Fakta a vysvětlování již nic neznamenají, jsou ignorovány, neboť články jsou stejně vždycky negativní, jak ukazuje mnoho příkladů z minulosti,“ napsal prý mluvčí ministerstva Christoph Pölzl v dotyčném e-mailu. Údajně vyzval podřízené, aby mu svá vyjádření poslali ke kontrole, pokud je zapojeno více než jedno oddělení.

„V ostatních případech, pokud mohu doporučit, omezte komunikaci s těmito médii na zákonem nutné minimum a neposkytujte jim výhody, jako exkluzivní přístup,“ stálo dále v e-mailu. Vyjímku prý tvoří případy, kdy dotyčný vidí nějakou přidanou hodnotu či šanci na objektivní či dokonce pozitivní reportáž.

Když byl Pölzl na e-mail tázán, potvrdil, že ho skutečně poslal, ale namítl, že se jednalo pouze o doporučení, nikoli o závazný pokyn. Vyjádřil se, že je samozřejmě povinností médií kriticky přistupovat a zveřejňovat činnost policie, ministra a Ministerstva vnitra. Nicméně, je prý také právem těch, se kterými média komunikují, si udělat obrázek z informací a reportáží o kvalitě dotyčného média. E-mail měl prý posílit jednotnost prezentace ministerstva a policie při komunikaci s médii.

E-mail měl také obsahovat doporučení, aby policie „proaktivně“ poskytovala více informací o sexuálních deliktech, zvláště když jde o činy spáchané na veřejnosti s velkou mírou násilí nebo když oběť a útočník neměli žádné pouto. Také by policie měla prý sdělit národnost podezřelého. A pokud je cizinec, tak zmínit, zda je žadatelem o azyl. Dle Pözlových slov je to v zájmu transparentnosti, veřejnosti a médií. Podle zmíněného Der Standardu to však odporuje směrnicím Ministerstva spravedlnosti, které praví, že etnická či náboženská příslušnost podezřelého by měla být sdělena jen tehdy, pokud je to nezbytné k pochopení události.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

17:29 Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro Pa…