Rakousko: Jasný pokyn. Uprchlík spáchal zločin? Jen to napište! Nebo...

25.09.2018 14:31 | Zprávy

Tichá pošta, která nebyla dostatečně tichá. Tak by se dalo popsat, co se stalo rakouským Svobodným, jejichž ministr má pod palcem vnitro. Unikl pokyn, podle kterého by se policisté a zaměstnanci Ministerstva vnitra měli držet dál od médií, která jsou „kritická“. Více informací by naopak měli zaměstnanci těchto institucí poskytovat o znásilněních. A když poskytují informace, měli by dotyční zmínit i národnost podezřelého či pachatele a zda je žadatelem o azyl. Informuje o tom Deutsche Welle.

Rakousko: Jasný pokyn. Uprchlík spáchal zločin? Jen to napište! Nebo...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

E-mail, který přišel policistům a úředníkům vnitra, obviňuje deníky Der Standard a Kurier a týdeník Falter z „jednostranného a negativního zpravodajství o ministerstvu a policii“. „Fakta a vysvětlování již nic neznamenají, jsou ignorovány, neboť články jsou stejně vždycky negativní, jak ukazuje mnoho příkladů z minulosti,“ napsal prý mluvčí ministerstva Christoph Pölzl v dotyčném e-mailu. Údajně vyzval podřízené, aby mu svá vyjádření poslali ke kontrole, pokud je zapojeno více než jedno oddělení.

„V ostatních případech, pokud mohu doporučit, omezte komunikaci s těmito médii na zákonem nutné minimum a neposkytujte jim výhody, jako exkluzivní přístup,“ stálo dále v e-mailu. Vyjímku prý tvoří případy, kdy dotyčný vidí nějakou přidanou hodnotu či šanci na objektivní či dokonce pozitivní reportáž.

Když byl Pölzl na e-mail tázán, potvrdil, že ho skutečně poslal, ale namítl, že se jednalo pouze o doporučení, nikoli o závazný pokyn. Vyjádřil se, že je samozřejmě povinností médií kriticky přistupovat a zveřejňovat činnost policie, ministra a Ministerstva vnitra. Nicméně, je prý také právem těch, se kterými média komunikují, si udělat obrázek z informací a reportáží o kvalitě dotyčného média. E-mail měl prý posílit jednotnost prezentace ministerstva a policie při komunikaci s médii.

E-mail měl také obsahovat doporučení, aby policie „proaktivně“ poskytovala více informací o sexuálních deliktech, zvláště když jde o činy spáchané na veřejnosti s velkou mírou násilí nebo když oběť a útočník neměli žádné pouto. Také by policie měla prý sdělit národnost podezřelého. A pokud je cizinec, tak zmínit, zda je žadatelem o azyl. Dle Pözlových slov je to v zájmu transparentnosti, veřejnosti a médií. Podle zmíněného Der Standardu to však odporuje směrnicím Ministerstva spravedlnosti, které praví, že etnická či náboženská příslušnost podezřelého by měla být sdělena jen tehdy, pokud je to nezbytné k pochopení události.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…