Rakousko nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany

30.08.2019 20:09 | Zprávy

Rakousko nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. V tiskovém prohlášení to uvedlo rakouské ministerstvo udržitelnosti a cestovního ruchu, které spravuje agendu někdejších ministerstev životního prostředí a zemědělství. Reaguje tak na informace, podle nichž nové jaderné bloky v Dukovanech dnes získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).

Rakousko nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

„Plánovanou výstavbu odmítáme,“ uvedlo rakouské ministerstvo a dodalo, že na tomto názoru trvá. Ministerstvo také poznamenalo, že do řízení EIA připojilo svůj názor téměř 80 000 Rakušanů, což dokazuje, že téma české jaderné energetiky je v Rakousku považováno za důležité. „Náš cíl je proto 100 procent obnovitelné energie,“ dodalo rakouské ministerstvo.

Kritiku vůči vydání kladného stanoviska EIA dnes podle agentury APA vyslovila také někdejší rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. „Je naprosto nepředstavitelné, že se dnes ještě mohou stavět nové jaderné reaktory,“ uvedla v prohlášení. „Jaderná elektrárna není technologií budoucnosti, není čistá, není šetrná ke klimatu, není levná, a především je nebezpečná,“ dodala.

Köstingerová žádá řízení EIA zopakovat a také zveřejnit program financování výstavby nových reaktorů, uvedla APA. Také ministerstvo udržitelnosti poznamenalo, že Česká republika ještě o způsobu financování dostavby jaderných elektráren nerozhodla.

Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se tato alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.

Ministerstvo životního prostředí České republiky tvrdí, že stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2 400 megawatt bude mít přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit společnost ČEZ. Závazné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení.

Čtyři nynější bloky jaderné elektrárny Dukovany byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Plány na případnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…