Ve čtvrtek 21. prosince si do hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy budoucí vrah přinesl několik střelných zbraní, s nimi později začal střílet na studenty a pedagogy. Čtrnáct lidí zemřelo, dalších 25 utrpělo zranění.
Zásah proti útočníkovi ve čtvrtek detailně vysvětlovali policisté na jednání sněmovního bezpečnostního výboru a odpovídali na výhrady ke svému postupu. Řešili motiv a profil pachatele. Prý nenáviděl společnost a chtěl se mstít; konkrétní zdůvodnění svého počínání a zacílení útoku na konkrétní místa ale vrah zřejmě nezanechal. Student fakulty, který ve škole střílel, spáchal po útoku sebevraždu.
Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že komunikace s vedením fakulty nebyla ideální, za své policisty se ale postavil s tím, že mají jeho obdiv a jako lidi z masa a kostí dělají chyby všichni lidé.
Členové výboru vzali na vědomí informace o vyšetření útoku, výzva ke zřízení kontrolní komise neprošla. Neuspěl ani apel zástupců hnutí ANO na rezignací ministra vnitra Víta Rakušana. Podle nich komunikace o prosincových událostech nebyla transparentní. Kauzu ještě přezkoumá státní zastupitelství.
Podle vicepremiéra Víta Rakušana dělala policie při zásahu maximum: „Policie v té chvíli vycházela z informací, které měla k dispozici, dělala maximum, nasadila postupně do terénu 240 lidí, kteří se snažili pročesávat celé centrum Prahy. Snažili se dohledat maximum informací, aby dohledali jakékoli nebezpečí, a obsáhnout celou trasu, kde by se pachatel mohl pohybovat,“ uvedl, že nasazení policejních sil při prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bylo enormní. „My máme zpětný pohled, když už o té věci víme všechno,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.