Vyloučila, že by Rusko prostřednictvím Svobodné strany Rakouska (FPÖ), která je koaličním partnerem Kurzových lidovců, mohlo nějak ovlivňovat evropskou politiku.
Červenková připomněla, že evropští politici v červnu opustili model kvót na rozdělování migrantů a chtějí přijít s novým řešením migrační problematiky. „Rakousko, které má předsednictví, by chtělo tuto problematiku aktivně řešit. Vyvrcholením předsednictví by měl být 19. a 20. září summit k migraci, neformální Evropská rada, která bude v Salcburku, kde Rakousko předpokládá, že by mohlo přijít s nějakým řešením. Chtěli by, aby se problematika nějak pohnula,“ řekla velvyslankyně.
Přípravou pro zářijový summit by měla být ještě konference k migraci, kterou Rakousko pořádá 12. a 13. září a kam by podle Červenkové měl jet český ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). „Tato konference by se měla zabývat konkrétně Afrikou a západním Balkánem,“ řekla Červenková.
Problematika migrace je jednou z priorit rakouského předsednictví v EU a rakouský kancléř se v ní osobně angažuje. „Kurz si na začátku veškerou evropskou problematiku stáhl k sobě na úřad kancléře. To byl takový symbol, že chce hrát hlavní roli v Evropské unii, v evropské politice i v tom předsednictví. Hlavní linie předsednictví se tvoří u kancléře Kurze,“ řekla velvyslankyně.
Pro vyřešení problému nelegální migrace, k níž má Rakousko podobný postoj jako Česko, si Kurz buduje v Evropě alianci spojenců. Velvyslankyně uvedla, že do ní patří i český premiér Andrej Babiš (ANO), což se potvrdilo, když ho Kurz jako jednoho ze tří evropských lídrů v červenci pozval na mozartovské slavnosti do Salcburku. Rakouský kancléř také spolupracuje s bavorským zemským premiérem Markusem Söderem, jehož prostřednictvím chce prosazovat vliv i na německou spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové. Skupina spojenců podle velvyslankyně bude zřejmě fungovat i poté, co rakouské předsednictví v EU na konci roku skončí.
Velvyslankyně odmítla, že by prostřednictvím FPÖ mohlo mít na Kurzovu a případně i evropskou politiku vliv Rusko. „To v žádném případě. Pan kancléř Kurz opakovaně prohlásil, že se nic nemění na přístupu Evropy k sankcím (proti Rusku) a na tom, že Rakousko je proevropská země pevně ukotvená v této struktuře,“ řekla.
Připustila však, že FPÖ má vazby na Rusko i na jeho prezidenta Vladimira Putina. „FPÖ má smlouvu o spolupráci s Jednotným Ruskem o financování,“ řekla o vztahu rakouské vládní strany k ruskému politickému uskupení, které má blízko k Putinovi. Ruský prezident se nedávno zúčastnil svatby rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové, kterou do vlády jako nestraničku nominovala FPÖ.
Rakousko má ale i jinak podle velvyslankyně dlouhodobý a pragmatický vztah k Rusku. Ruští politici mají koupené některé hotely v Alpách a rakouská společnost OMV dlouhodobě nakupuje ruský zemní plyn a nedávno se dohodla na prodloužení smlouvy. Vazby Vídně s Moskvou jsou tak podle Červenkové výrazně silnější, než je tomu v případě Prahy. „Neřekla bych, že u nás někdo má tak silné osobní vazby na prezidenta Putina. Nebo že by některá strana uzavřela smlouvu ohledně nějaké spolupráce se stranou Jednotné Rusko,“ řekla velvyslankyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp