Rakušané řekli jasné slovo k islámu a muslimům. Není to nic moc hezkého

22.03.2017 9:11 | Zprávy

Deník Kronen Zeitung zveřejnil výsledky rozsáhlé studie politologa Petera Hajka a Rakouského integračního fondu, která se respondentů dotazovala na jejich postoje k islámu, muslimům a uprchlíkům. Uprchlíkům nakloněný prezident země Van der Bellen z výsledků studie radost rozhodně mít nebude.

Rakušané řekli jasné slovo k islámu a muslimům. Není to nic moc hezkého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Obyvatelé Rakouska se cítí v posledních dvou letech méně bezpečně a všeobecně mají raději uprchlíky než muslimy. Většina Rakušanů také vítá restriktivní opatření vlády v oblasti migrace a přeje si ještě více přitvrdit. Tak lze podle Kronen Zeitung shrnout závěry studie. „Zatímco přistěhovalce obecně hodnotí spíš pozitivně asi polovina lidí, k muslimům se 60 % vyjádřilo značně kriticky,“ konstatuje deník.

Pouze čtvrtina respondentů se domnívá, že soužití mezi nimi a muslimy funguje úspěšně. „Hlavním důvodem takových postojů jsou bezpochyby poslední teroristické útoky na kontinentu. Před nimi nebyli muslimové žádné téma,“ vysvětluje Hajek. Studie rovněž ukázala, že většina respondentů si přeje ještě přísnější a pravidelnější kontroly mešit s cílem zabránit radikalizaci ještě většího počtu muslimů. Požadují dále, aby stát více kontroloval vzdělávání v islámských školkách a školách.

Celý text v němčině máte k dispozici ZDE.

Tento názor zastává osmdesát procent Rakušanů a téměř padesát procent si dokonce přeje, aby kázání v mešitách probíhalo také v němčině. „Velkou podporu má také zákaz úplného zahalování muslimských žen na veřejných místech, s čímž souhlasí 80 % respondentů. Zatímco nošení nikábu a burky považují Rakušané ve většině případů za problematické, nošení šátku na veřejných místech by zakázala jen necelá polovina z nich.

Jednoduché to nemá mezi Rakoušany ani samotný islám. Jen sedm procent respondentů souhlasí s tvrzením, že islám patří k Rakousku. Naproti tomu 55 % respondentů je přesvědčeno, že nikoli. „Soužití s přistěhovalci považují lidé obecně za bezpečnější než soužití konkrétně s muslimy. Nicméně jen něco málo přes jednu třetinu z nich jej vnímá pozitivně. Pocit ohrožení se všeobecně zvýšil, zejména mezi ženami, lidmi s nižším vzděláním a obyvateli z venkovských aglomerací.

Rakouská vláda zkraje loňského roku stanovila roční limit pro přijímání uprchlíků na 37 500, ale pro mnoho obyvatel země je to stejně hodně. „46 % respondentů uvedlo, že limit je stále příliš vysoký a jen 11 % zastává názor, že by se měl limit zvýšit. Stejně tak požaduje většina lidí (84 %), aby existovaly i nadále na hranicích kontroly nově příchozích. Více peněz do integrace si potom přeje posílat jen jedna třetina lidí,“ píše se ve studii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí

9:41 Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí

Pokud se šéf Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl stane kancléřem, establishment Evropské unie se …