Virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, se pravděpodobně objevil v důsledku nehody v laboratoři nebo při výzkumu v čínském Wu-chanu. K takovému zjištění dospěl v 520stránkovém dokumentu podvýbor Sněmovny reprezentantů pro koronavirovou pandemii. Daný výbor zahájil svou činnost v únoru 2023 a nyní uvedl, že čtyři roky po vypuknutí nejhorší pandemie za posledních 100 let je „důkazů víc než dost“.
Už lednu 2021 zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí informační list, který uváděl, že několik výzkumníků z Wuchanského virologického institutu (WIV) onemocnělo na podzim 2019 příznaky odpovídajícími covidu-19 nebo sezónnímu onemocnění, tedy před prvními známými případy epidemie. Zpráva také upozornila na výzkum „gain-of-function“ prováděný ve WIV, který zahrnoval genetické inženýrství koronavirů.
Dále bylo zjištěno, že WIV od roku 2017 spolupracoval s čínskou armádou na biologických výzkumech. Bylo také uvedeno, že ve WIV pravděpodobně docházelo k nedostatečné biologické bezpečnosti při práci s koronaviry podobnými SARS, což mohlo zvýšit riziko náhodného úniku viru.
Kanadská molekulární bioložka Alina Chanová pak v červnu 2024 uvedla, že „stávající genetické údaje a údaje o prvních případech ukazují, že všechny známé případy covidu-19 pravděpodobně pocházejí z jediného zavlečení SARS-CoV-2 mezi lidi a k propuknutí epidemie na trhu ve Wu-chanu pravděpodobně došlo až poté, co virus již cirkuloval mezi lidmi“.
Sociální distancování nebylo podloženo daty
Sociální distancování, definované jako udržování fyzického odstupu mezi lidmi, bylo klíčovou politikou během pandemie covidu-19. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Center for Disease Control and Prevention, CDC) dne 22. března 2020 doporučilo udržovat vzdálenost šesti stop (cca dva metry) jako nejlepší způsob omezení šíření viru. Toto pravidlo ovlivnilo každodenní život mnoha lidí: Malé podniky omezily kapacitu zákazníků, obchody označovaly místa k stání, a školy čelily komplikacím.
Nicméně chyběly vědecké důkazy podporující konkrétně šest stop jako optimální vzdálenost. Podle Anthonyho Fauciho šlo o empirické rozhodnutí, které nebylo podloženo daty. „Neexistovala žádná kvantitativní vědecká podpora pro šest stop sociálního odstupu,“ vypověděl Fauci.
Nošení roušek u dětí způsobilo více škody než užitku
Podvýbor Sněmovny reprezentantů pro koronavirovou pandemii se zaměřil i na nošení roušek a respirátorů. Úředníci, včetně CDC a WHO, zpočátku doporučovali, aby zdraví lidé masky nenosili, a vyhradili je pro nemocné nebo zdravotnický personál. Například 29. února 2020 generální chirurg vyzval veřejnost, aby si masky nekupovala. Postoj se však změnil 3. dubna 2020, kdy CDC doporučilo nošení látkových masek jako dodatečné opatření v oblastech s vysokým komunitním přenosem.
Změny v doporučeních byly reakcí na omezené informace dostupné v prvních dnech pandemie. Přesto systematický přehled od Cochrane Collaboration později zjistil, že nošení chirurgických masek nebo respirátorů N95 nepřineslo jasné snížení respiračních virových infekcí ve zdravotnickém prostředí. Takový výsledek byl v rozporu s rozsáhlou podporou povinného nošení roušek během pandemie, kterou prosazovaly veřejné zdravotnické agentury.
„Úředníci veřejného zdravotnictví, kteří bez úplné vědecké transparentnosti přehodili výhybku v otázce účinnosti a používání obličejových masek, vyvolali nedůvěru ve zdravotnických zařízeních,“ uvedl proto podvýbor Sněmovny reprezentantů jako klíčové zjištění svého výzkumu s tím, že „americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí se při vydávání povinných roušek opírala o chybné studie“.
Bidenova administrativa pak podle výboru překročila své pravomoci plošným nařízením nošení roušek.
Kontroverzním opatřením byla i povinnost nošení roušek dětmi, vzhledem k tomu, že covid-19 ovlivnil děti méně závažně než dospělé, jak ukazoval článek v časopise JAMA z května 2020, který uvedl, že chřipka představuje pro děti větší riziko než covid-19. Přesto byly děti nuceny nosit masky dlouho po zjištění jejich nižší zranitelnosti vůči viru.
To mohlo přispět k opožděnému vývoji řeči a jazyka, protože děti se s maskou zdráhaly komunikovat. V roce 2023 průzkum Americké logopedické asociace ukázal nárůst počtu dětí s poruchami řeči, což logopedi spojují s nošením roušek během pandemie.
„Ignorování vědeckých poznatků a faktů o covidu-19 a škodlivosti nošení roušek u malých dětí bylo ze strany vedení představitelů veřejného zdraví v zemi hluboce nemorální. Budoucí důsledky těchto typů drakonických politik zatím nejsou známy, ale vedoucí představitelé veřejného zdraví by si měli v budoucnu uvědomit, že o všech politikách je třeba rozhodovat vyváženě,“ uvádí dokument podvýboru Sněmovny reprezentantů spolu se zjištěním, že „násilné nošení roušek u malých dětí od dvou let způsobilo více škody než užitku“.
Lockdowny „zbytečně“ poškodily ekonomiku USA
Za nejzávažnější z důsledků lockdownů podvýbor Sněmovny reprezentantů označil škody na americké ekonomice. „Trvalé lockdowny během covidu-19 zbytečně poškodily ekonomiku USA,“ shrnul výbor. Uzavření podniků, propouštění zaměstnanců a prudký nárůst inflace zasáhly miliony Američanů. Změny spotřebitelských návyků a narušení dodavatelských řetězců vedly k růstu zisků velkých korporací a akciového trhu, čímž zvýhodnily bohaté jednotlivce. Lockdowny tedy způsobily nejen ekonomické potíže, ale také prohloubily nerovnosti v zemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Alena Kratochvílová