Komentátor pro server Info.cz píše, že důsledkem trestního stíhání bývá, kromě výdajů a nepříjemností, především pošramocená pověst. Horší to je právě v případě politicky exponovaných osob. „Píšou o vás noviny, vaše tvář se objevuje v televizním zpravodajství a přesto, že platí presumpce neviny, stíhání vás politicky diskvalifikuje. Donedávna – než především Andrej Babiš přepsal pravidla možného – se obecně očekávalo, že na obvinění zareagujete a vykonáváte-li veřejné funkce, odstoupíte z nich do doby, než se očistíte, a ideálně se z veřejného života úplně stáhnete,“ poznamenal.
V případě libereckého hejtmana však přišlo jakési očištění jeho jména i před dnešním soudním verdiktem. Po obvinění, které přišlo již v roce 2014, totiž Půta sice odešel z vedení Starostů a nezávislých, následně ale kandidoval v několikerých volbách, v nichž jej voliči vždy podpořili.
„V tomto je ten příběh vlastně výjimečný. Pro Půtu nebylo trestní stíhání z hlediska veřejného mínění devastující, a našli bychom jen několik dalších politiků, o kterých bychom mohli říci něco podobného, například bývalého pražského primátora a nyní poslance Bohuslava Svobodu (ODS). Kauza Opencard je mimochodem podobným případem, kdy se státním zástupcům opět nepovedlo prokázat jejich tvrzení,“ jmenuje další ze známých případů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak