Reforma penzí není potřeba. Vláda straší, píší vědci

10.03.2011 7:38 | Zprávy

Chystaná důchodová reforma je povětšinou obhajována zejména dramatickým demografickým vývojem. Aktualizovaná expertní analýza demografických "pohybů", ale ukázala opak.

Reforma penzí není potřeba. Vláda straší, píší vědci

Expertní výpočty vyvrátili koaliční předpoklad, že podíl lidí v produktivním věku, kteří svými výdělky přispívají do penzijních systémů, z nichž se vyplácejí důchody, bude v příštím desetiletí dramaticky klesat. Vládní zdůvodňování bezodkladnosti reformy tak dostává další trhliny.

„Demografický problém je zveličován a zneužíván k tlaku na destrukci průběžného důchodového systému," řekl Právu sociolog a bývalý expert Věcí Veřejných pro důchodovou reformu Pavel Rusý.

Prognóza zohledňuje dva klíčové parametry pro stabilitu demografické struktury populace - dosavadní vývoj plodnosti a imigraci. Demografická budoucnost českého státu podle ní není tak dramatická, jak se veřejnost snaží přesvědčit vládní špičky připravované důchodové reformy.

SLEDUJEME téma důchodová reforma

Se zohledněním postupně se prodlužující průměrné délky dožití, která se v posledních 20 letech plynule prodlužuje o tři měsíce za rok, by počet lidí v produktivním věku na jednoho člověka v důchodovém věku klesl v příštích šedesáti letech jen nepatrně, a to z 2,9:1 na 2,8:1.

Gazdík se bojí zbytečně?
Někteří politici ale nadále jako svůj hlavní argument uvádějí právě dramatický demografický růst - stárnutí populace a klesající porodnost.

„Tady se 15 let ví, že 30 let tu bude na jednoho důchodce jeden pracující a objektivně není možné, aby ten jeden pracující uživil svého jednoho, kromě toho ze svého platu platil daně, zdravotní pojištění a ufinancoval si službu. Ty daně by byly neuvěřitelné a člověk by vydělával 80 až 90% svých výdajů jenom na daně," prohlásil v nedělním diskuzním pořadu TV Prima předseda poslanecké klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Propočty byly aktualizovány na základě prognózy předních českých demografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Borise Burcina a Tomáše Kučery.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…