Před pár lety evropští lídři řešili především řeckou ekonomickou krizi. Na stole byla i možnost, že jihoevropský stát bude vyloučen z eurozóny. Nakonec se tak nestalo, ale pouze za cenu toho, že především němečtí daňoví poplatníci Řekům půjčili a Řekové museli provést některé tvrdé ekonomické reformy.
Dosavadní premiér Alexis Tsipras napřed sliboval, že bude EU vzdorovat, ale později přece jen nějaké ústupky udělal a jeho dosavadní popularita tím utrpěla.
„Pro část svých voličů totiž Tsipras zradil svou původní „protivěřitelskou“ politiku, pro jiné se stal tím, kdo po téměř pěti letech v čele vlády už nese hlavní odpovědnost za to, že se Řekům stále ekonomicky daří výrazně hůře než před krizí. Navíc se pomalu začal rozplývat jeho obraz nového politika, který nebude v očích veřejnosti propojený s klientelismem a korupcí. Tento jeho přerod nejvíce symbolizovala fotka z loňského léta, na níž se původní „komunista light“ Tsipras objevil na jachtě jednoho z milionářských řeckých rejdařů, kde k překvapení svých levicových voličů trávil dovolenou,“ napsal k řeckým volbám server Reflex.cz.
Pro případný konec Tsiprasovy éry v čele řecké politiky je příznačné, že aktuální lídr Nové demokracie, který by ho měl nahradit ve funkci premiéra, ztělesňuje velmi výrazně řeckou politiku, jak fungovala před krizí a politickým zemětřesením, které tehdejší bankrot řecké ekonomiky přinesl. Jmenuje se totiž Kyriakos Mitsotakis, je synem bývalého premiéra Konstantina Mitsotakise, a patří proto i do politické dynastie, k níž se řadí i legendární řecký premiér Elefterios Venizelos, který stál v čele řecké vlády už mezi světovými válkami,“ doplnil server.
Někdejší europoslanec Libor Rouček Tsiprasovi i tak drží palce. Na sociální síti Facebook vysvětlil, proč tak činí.
„V Řecku se dnes konají parlamentní volby. Jak jsem zpočátku neměl rád Alexise Tsiprase a jeho stranu Syriza, dnes bych jej volil. I když tentokrát volby zřejmě nevyhraje. Vyvedl totiž Řecko z finanční krize a vyřešil (navzdory masivním protestům řeckých nacionalistů a odporu řecké pravice) čtvrt století trvající spor o název a uznání sousední Severní Makedonie. A také, z čehož i my bychom si mohli vzít příklad, snížil věk pro volby do parlamentu a ostatních zastupitelských úřadů z 18 na 17 let. Odvážný progresivní politik, který zasluhuje ocenění!“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp