„Pozvat představitele samosprávné akademické obce 'k podání vysvětlení‘ na ministerstvo velice nepříjemně zavání totalitními manýrami,“ kritizoval Dobeše akademický senát. „Napětí ve společnosti vyvolávají ti, kdo dychtivě a bezostyšně prosazují nepromyšlené pseudoreformy, nikoli ti, kdo vnímají nebezpečí z toho vyplývající.“
„Termín schůzky pana ministra a pana rektora zatím nebyl upřesněn,“ uvedla Savičová. Možným termínem je úterý, kdy se uskuteční porada s rektory. Vysoké školy doufají, že se na této schůzce vyřeší sporné body připravované reformy. Pokud jednání selže, některé školy plánují protestní akce. Pevně je rozhodnuta zatím jen Univerzita Pardubice. Studenti a pedagogové Univerzity Karlovy vystoupili proti reformě už ve čtvrtek.
Akademici si na totalitní manýry stěžovali už před časem. Asociace děkanů filozofických fakult ČR tehdy kritizovala reformy vysokých škol, jejichž cílem je oslabit vliv akademického senátu. „Autonomie akademické půdy je již téměř tisíciletí chápána jako základní podmínka svobodného rozvoje kritického myšlení, která udržuje vzdělanost lidstva navzdory společenským a politickým turbulencím. Není náhodou, že jedním z prvních kroků totalitních režimů 20. století byla likvidace této svobody,“ uvedli akademici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš