Reportér PL v ohnivých ulicích rozbouřené Paříže: „Macrone, demisi!“. Desítky tisíc lidí protestují. Bitky s těžkooděnci, vodní děla a slzný plyn

24.11.2018 19:13 | Zprávy

REPORTÁŽ „Macrone, vypadni,“ píše se na jedné mříži, která slouží demonstrantům ve žlutých reflexních vestách jako součást barikády. Téměř od rána totiž zuří na Elysejských polích boje s policií, v něž se změnily protesty proti navrhovanému zdražování pohonných hmot a postupnému snižování životní úrovně ve Francii.

Reportér PL v ohnivých ulicích rozbouřené Paříže: „Macrone, demisi!“. Desítky tisíc lidí protestují. Bitky s těžkooděnci, vodní děla a slzný plyn
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Někde hoří ohně

„Buďte solidární, nikam nejezděte,“ řeknou demonstranti ve žlutých reflexních vestách řidiči autobusu u platebních terminálů na dálnici nedaleko stotisícového Nancy. Stojí tady celou noc ve třech skupinkách, které se hřejí u hořících palet. Řidič, který vyjel s pravidelnou linkou z Prahy do Paříže, jen odvětí, že nehovoří francouzsky a jede dál. Podobných protestujících míjíme v noci cestou do hlavního města desítky a nutno přiznat, že dálnice a silnice jsou téměř prázdné. Většina Francouzů je nejspíš solidární…

Nedůvěra v Macrona

Ve městě nad Seinou si dnes podle oficiálních odhadů žluté vesty obléklo více než deset tisíc a po celé Francii na osmdesát tisíc lidí. Protestují tím proti navrhovanému zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty a s tím spojenému klesání životní úrovně v zemi. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona, jehož hnutí En Marche! vyhrálo volby do národního shromáždění, masivně ztrácí na popularitě. Po Paříži jsou vidět jeho portréty s vyškrábanýma očima a demonstranti většinou skandují: „Macrone, demise!“

Litr nafty by měl být zdražen od nového roku zhruba o patnáct a stejné množství benzínu zhruba o dvanáct korun. Nicméně toho, co demonstranti Macronově vládě vyčítají, je mnohem více. Například zrušení daně z bohatství a snížení kupní síly obyvatelstva. Také převládá pocit frustrace z toho, že jim politické elity nerozumí.

Od rána Paříží křižují skupiny „žluťásků“, které se nejdřív měly setkat na Martových polích pod Eiffelovkou, ale nakonec se jich většina přesunula na Elysejská pole zakončená Vítězným obloukem, kde však byla demonstrace zakázána. Právě tam se nicméně nachází prezidentský palác a odpůrci chtěli dát svůj nesouhlas jeho současnému pánovi náležitě najevo. Nicméně tam se ale rozhořela největší bitva s obrněnými policisty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…