Tillerson jako by chtěl dát za pravdu svým odpůrcům, kteří poukazovali na jeho až příliš vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Po oznámení o jmenování bývalého šéfa ropné společnosti Exxon Mobil do čela americké diplomacie se v médiích objevilo mnoho zajímavých informací. Tillerson dělal v Rusku velký byznys a před lety mimo jiné převzal z rukou Putina jedno z nejvyšších vyznamenání. Mimo jiné se také jasně postavil proti sankcím.
Nyní vychází najevo, že Tillerson na své spíš „východní“ orientaci nehodlá nic měnit ani po nástupu do čela amerického ministerstva zahraničí. Jak uvádí Reuters, Tillerson plánuje vynechat své první setkání s ministry zahraničí členských států NATO, které proběhne v Bruselu 5. až 6. dubna. Místo toho dá přednost přivítání čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, který do Spojených států přijede na dvoudenní návštěvu 6. dubna.
Celý text v angličtině je ZDE.
Hlavě čínské velmoci se dostane přivítání se vším všudy a Trump plánuje svůj čínský protějšek vzít mimo jiné do svého luxusního letoviska Mar-a-Lago na Floridě. Čínský prezident tedy zažije další opulentní přivítání poté, co ho loni Miloš Zeman ubytoval na zámku v Lánech.
Agentuře Reuters se však Tillersonovy plány vůbec nezamlouvají. „Vynechání zasedání NATO a následná návštěva Moskvy by mohla u spojenců vzbuzovat dojem, že Trump dává na první místo vyjednávání s velmocemi, ale národy závislé na ochraně Washingtonu nechává stranou,“ cituje Reuters „nejmenovaného představitele“.
Přitom mluvčí ministra zahraničí jasně uvedl, že Tillerson se setká se svými evropskými protějšky už zítra v Chorvatsku, kde se bude řešit společný postup proti Islámskému státu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg navíc včera přijel do Washingtonu na třídenní návštěvu, v rámci které se mimo jiné setká s ministrem obrany Jamesem Mattisem a rovněž budou probírat společný postup západních spojenců proti Islámskému státu.
Postup Tillersona se stal očekávaným terčem kritiky ze strany demokratů. Eliot Engel považuje úmysl ministra zahraničí vynechat summit NATO za „vážnou chybu“. „Trumpova administrativa se dopouští vážné chyby, která otřásá důvěryhodností USA mezi spojenci a opět přiživuje obavy z přílišné náklonnosti Turmpa a jeho týmu k Rusku. Nemůžu pochopit, proč se vydáváme tímto směrem a místo tradičních západních spojenců upevňujeme vazby na Kreml,“ napsal Engel.
Luxusní floridský resort Mar-a-Lago, vlastněný Donaldem J. Trumpem
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro