Zpřísnění pravidel pro výstavbu domů i pravidla, jež se nově budou týkat také již stojících nemovitostí, vyplývají z balíčku „Fit for 55“, což je balíček EU, který má státy unie dovést do stavu zajišťujícího „klimatickou neutralitu“ do roku 2055, jehož součástí je právní povinnost snížit emise EU do roku 2030 alespoň o 55 %.
Právě „bezemisní budoucnost“ se má týkat i všech staveb domů a ty tak budou muset podle předběžné politické dohody o návrhu revize směrnice o energetické náročnosti budov, k níž v prosinci dospěly Evropská rada a Evropský parlament, splňovat nové a mnohem ambicióznější požadavky na energetickou náročnost.
„Budovy jsou zodpovědné za více než třetinu emisí skleníkových plynů v EU. Díky této dohodě budeme moci zvýšit energetickou náročnost budov, snížit emise a řešit energetickou chudobu. Je to další velký krok k dosažení cíle EU, kterým je klimatická neutralita do roku 2050. Dnešek je dobrým dnem pro občany, naši ekonomiku i naši planetu,“ oslavovala krok španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová.
Co to bude znamenat? Již do roku 2030 budou muset mít všechny nové budovy nulové emise a do roku 2050 musejí být na bezemisní přeměněny i všechny stávající. Jak k tomu dojde – a ani kdo to zaplatí – však stále dořešeno není.
2033, noční můra starých domů?
Evropská rada uvádí, že renovace stávajících budov mají zajistit členské státy, a to v takovém rozsahu, že již v roce 2030 má být snížena průměrná spotřeba energie v obytných budovách o 16 procent a o pět let později mezi 20 a 22 procenty. „Snížení spotřeby energie o 55 procent bude muset být dosaženo renovací budov s nejhoršími parametry,“ stanovuje také jedna z podmínek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas