Organizace, mezi nimiž je Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Fórum pro lidská práva (FORUM) nebo Amnesty International Czech Republic, označují rozhodnutí ukončení vyšetřování za chybu justice, uvedly to v tiskovém prohlášení, jež má k dispozici redakce iDNES.cz.
„Rozhodnutí uzavřít vyšetřování případu smrti pana Stanislava bylo očekávané, nicméně je to ale popření spravedlnosti. Této vládě vzkazujeme, že dávno promeškala čas na vyjádření, jak zamýšlí zachránit důvěru Romů v justici, a ujištění, že budou zavedena opatření k zajištění nestrannosti budoucích vyšetřování. Pokračujeme zatím v našem boji za spravedlnost pro Stanislava a budeme hIedat všechny možné legální cesty včetně oslovení Evropského soudu pro lidská práva, jestliže české soudy nebudou schopny zajistit spravedlnost,“ uvedl ředitel ERRC Ðorđe Jovanović.
„Od samého začátku bylo vyšetřování smrti Stanislava Tomáše podkopáváno výroky vysokých vládních představitelů včetně premiéra Andreje Babiše, které vyvolávaly velké pochybnosti, zda bude vyšetřování nezávislé a důkladné,“ uvedla ředitelka tuzemské pobočky Amnesty International Linda Sokačová.
„Zjevně předpojatý přístup úřadů v nás vyvolává otázku, zda byla pitva provedena důkladně, a jestliže ne, nemůžeme vyloučit, že způsob zacházení policie byl přinejmenším faktorem, který přispěl ke smrti pana Tomáše. Jediný způsob, jak vyloučit jakékoli pochyby, je skutečně nestranné a nezávislé vyšetřování,“ dodal ředitel organizace Romea Zdeněk Ryšavý.
Organizace se obrací na současnou vládu, aby navrhla legislativní opatření, které zajistí, že podobné případy budou v budoucnu řádně vyšetřeny nezávislými orgány.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.