Ropa přes Ukrajinu – stop. Ze Slovenska: „Tak proč jsme vlastně v EU?“

07.08.2024 8:38 | Monitoring

„Tak proč jsme vlastně v EU?“ ptají se dnes vážně na Slovensku. Při problémech s Družbou, kterou teče ropa přes Ukrajinu, EU hodila Bratislavu a Budapešť přes palubu a ještě jim vzkázala, že vše vzniklo jejich hloupostí, protože moc sázely na ruskou ropu. Publicista Eduard Chmelár navíc vážně hovoří o tom, že Brusel Kyjev za jeho akci ještě odměnil.

Ropa přes Ukrajinu – stop. Ze Slovenska: „Tak proč jsme vlastně v EU?“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Eduard Chmelár, kandidát na prezidenta Slovenska

Od poloviny července Maďarsko a Slovensko čelí problému zastavených dodávek ropy z ropovodu Družba. Někdejší sovětský projekt dodává ropu z Ruska přes Ukrajinu. Ta v minulosti už několikrát tranzit přes své území zastavila.

I nyní obě země viní ze zastavení Kyjev. Souvislost vidí zejména přes nové sankce, které Ukrajina uvalila na ruskou ropnou společnost Lukoil.

Vlády Slovenska a Maďarska se v průběhu července snažily vše řešit na půdě EU a kritizovaly přitom zejména fakt, že Ukrajina s vědomím a podporou EU umístila na svůj sankční seznam ruskou společnost Lukoil.

Evropská komise do Budapešti a Bratislavy vzkázala, že „v současnosti neexistují známky bezprostřední hrozby pro zabezpečení dodávek“, proto se nezdá být opodstatněné žádat naléhavé konzultace.

Celou věc nelze oddělit od kontextu, že Slovensko a Maďarsko jsou považovány za dva největší „potížisty“ v unii. Ve stejné době, kdy obě země žádaly řešení svého problému, vydala končící místopředsedkyně komise Věra Jourová prohlášení, že obě země mají „významné problémy s právním státem“.

Sankce vůči Lukoilu vstoupily v platnost na konci června, Slovensko a Maďarsko začaly problémy s dodávkami ropovodem Družba hlásit v polovině července. Místopředseda komise, Lotyš Valdis Dombrovskis, ale oběma zemím napsal, že ukrajinské sankce na ruskou společnost Lukoil podle zjištění Evropské komise nemají na tranzit ropy přes Ukrajinu vliv.

A připsal, že řada členských zemí se ptá, proč Slovensko a Maďarsko doposud nesnížily svou závislost na ruské ropě.

Slovensko a Maďarsko s ohledem na svou polohu snižují podíl ruských dodávek postupně, plně nahradit je ale mají být schopny až v roce 2025. Nabízí se větší využití ropovodu z Chorvatska, který také oběma zemím všichni doporučují. Jejich zástupci ale vyjadřují obavy, jaké obchodní podmínky si u zemí v nouzi dodavatel nastaví. Maďarský ministr zahraničí poznamenal, že od vypuknutí ukrajinské války Chorvatsko navýšilo své ceny za přepravu ropy na pětinásobek.

Podobný postoj jako EU zaujal i ukrajinský premiér Denys Šmyhal: „Sankce zavedené Národní bezpečnostní radou Ukrajiny energetickou bezpečnost Slovenska a Evropy obecně neohrožují. Jejich zrušení proto není předmětem diskuse. Hrozbou je Rusko a jeho hybridní energetická válka proti Slovákům, jeho vydírání a politická ultimáta,“ sdělil v minulém týdnu.

Slovensko a Maďarsko jsou tak v situaci, kdy už čtrnáct dní nedostávají potřebnou ropu, a současně jim unijní autority tvrdí, že vlastně žádný problém nemají.

Navíc ratingová agentura Fitch varovala Maďarsko, že zastavení dodávek představuje významné úvěrové riziko pro rafinerie, které v obou těchto zemích vlastní maďarská petrochemická společnost MOL.

„Postoj Bruselu mi vyrazil dech. K čemu jsme vlastně v EU?“ ptá se slovenský komentátor Eduard Chmelár.

„Když Evropská komise odsune problém dvou členských států, a zároveň rozhodne o tom, že pošle Ukrajině 1,5 miliardy dolarů na zbraně, tak mi to zní jako úplatek za to, co Kyjev udělal Bratislavě a Budapešti,“ přemítá.

„Nikdy jsem si nemyslel, že to řeknu, ale zajímalo by mě, co děláme v takovém uskupení, které není schopno chránit zájmy svých vlastních členů? K čemu tam vlastně jsme?“ ptá se dále Eduard Chmelár.

Web Bloomberg přišel s konstrukcí, že za zastavením dodávek nakonec vůbec nemusí být Ukrajina, ale přímo ruská dodavatelská společnost.

Tato konstrukce, jak sám Bloomberg uvádí, vychází z tvrzení Ukrajiny. Andrej Jermak, šéf poradců prezidenta Zelenského, měl redaktorům ukázat analýzu ukazující, že kohout ropovodu zavřela ruská firma.

Česká televize na základě této spekulace odvysílala v úterních Událostech reportáž, ať si Maďaři a Slováci nestěžují v Kyjevě, ale spíše v Moskvě.

 

 

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

ropovod Družba vede ropu na Slovensko, do Maďarska a do Česka , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 07.08.2024 9:22:50
a když ho Ukrajina stopla, náš premiér neprotestuje. Nejspíš nesmí, má to z Bruselu zakázáno a nemá odvahu přiznat, že ropa z Ruska k nám neproudí. Slaboch a zbabělec vždy raději mlčí.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …