Roušky: Je to jinak. Vědci ukázali pravdu

12.10.2020 15:14 | Zprávy

Povinnost nosit roušky je jedním z diskutovaných opatření při epidemii koronaviru. V současnosti je povinná ve veřejných vnitřních prostorách a v MHD. Nicméně zde zůstává otázka, jaká jsou rizika nošení roušek. Hned několik mýtů okolo nich bylo vyvráceno. Ale některé námitky přetrvávají.

Roušky: Je to jinak. Vědci ukázali pravdu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze

Okolo roušek (technicky pojmenovány ústenky) se vyrojila řada mýtů, jejichž vyvracení se věnovala např. i britská BBC. Velká část mýtů se týká oxidu uhličitého, který člověk vydechuje s každým dechem. Roušky dle BBC nezpůsobují hypoxii neboli nedostatek kyslíku. Správně nošená rouška ze správného materiálu toto prý nikdy nezpůsobí. „Tenké papírové nebo látkové masky nezpůsobují hypoxii. Chirurgové v nich jsou hodiny a tyto problémy nemají,“ cituje BBC epidemiologického experta.

Stejně tak hovoří i WHO (Světová zdravotnická organizace – pozn. red.). Ta ovšem dodává, že rouška musí přiléhat a měla by být tak natěsno, aby se přes ni dalo dýchat. A varuje lidi, aby jednorázové roušky nepoužívali vícekrát a vyměnili je hned, když zvlhnou. Dále není pravda, že by roušky způsobovaly otravu CO2, jak se také šířilo internetem, nebo že by oslabovaly imunitu, protože se člověk nesetkává s běžnými patogeny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …