Okolo roušek (technicky pojmenovány ústenky) se vyrojila řada mýtů, jejichž vyvracení se věnovala např. i britská BBC. Velká část mýtů se týká oxidu uhličitého, který člověk vydechuje s každým dechem. Roušky dle BBC nezpůsobují hypoxii neboli nedostatek kyslíku. Správně nošená rouška ze správného materiálu toto prý nikdy nezpůsobí. „Tenké papírové nebo látkové masky nezpůsobují hypoxii. Chirurgové v nich jsou hodiny a tyto problémy nemají,“ cituje BBC epidemiologického experta.
Stejně tak hovoří i WHO (Světová zdravotnická organizace – pozn. red.). Ta ovšem dodává, že rouška musí přiléhat a měla by být tak natěsno, aby se přes ni dalo dýchat. A varuje lidi, aby jednorázové roušky nepoužívali vícekrát a vyměnili je hned, když zvlhnou. Dále není pravda, že by roušky způsobovaly otravu CO2, jak se také šířilo internetem, nebo že by oslabovaly imunitu, protože se člověk nesetkává s běžnými patogeny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas