O českém premiérovi Andreji Babišovi se psalo v souvislosti s pandemií koronaviru v americkém deníku The Washington Post. V článku se autor ze začátku táže, co budou historici považovat v budoucnu za největší chybu, která byla udělána během koronavirové pandemie. „Nesmyslný a nevědecký tlak na širokou veřejnost, aby se vyhnula nošení masek,“ zněla odpověď. Takové roušky, i vyrobené doma z trička, efektivně „narovnávají křivku“, tedy zabraňují prudkému nárůstu nakažených. „Měli bychom všichni nosit roušky, zakoupené nebo vyrobené svépomocí, kdykoliv jsme na veřejnosti,“ pokračoval článek dál.
Během největší krize HIV prý taky politici či jiné autority lidem neříkali, že mají používat kondomy. Nikdo prý nedoporučoval vyhýbat se bezpečnostním pásům v autech. Přesto se však najdou v globální pandemii koronaviru lidé, kteří odrazují Američany od používání ochrany dýchacích cest, tedy roušek a jiných ochranných pomůcek.
V reakci na nedostatek respirátorů N95, které potřebují zdravotničtí pracovníci, americký předseda chirurgů 29. února napsal, že masky „NEJSOU účinné při zabránění široké veřejnosti v nakažení # Coronavirus“, i přes významné vědecké důkazy o opaku. Ve Spojených státech to není jen problém: Dokonce i Světová zdravotnická organizace říká: „Masku musíte nosit, pouze pokud se staráte o osobu s podezřením na infekci 2019-nCoV.“
Avšak jsou dobré důvody věřit, proč domácí roušky pomáhají. Stačí se prý podívat na Hongkong, Mongolsko, Jižní Koreu či Tchaj-wan, tedy na země, kde je koronavirus pod kontrolou. Ačkoliv jsou tyto země blízko epicentra pandemie – Číny – a jsou na Čínu ekonomicky navázané, tak žádná z těchto zemí nemusela provést takovou karanténu, jaká byla v čínské provincii Wu-chan. Ve všech těchto zemích, které byly mimochodem tvrdě zasaženy epidemií SARS během let 2002 a 2003, je nošení roušek na veřejnosti zcela běžné, každý ji nosí.
George Gao, generální ředitel čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, uvedl: „Mnoho lidí trpí asymptomatickými nebo presymptomatickými infekcemi. Pokud nosí roušky, mohou zabránit kapénkám, které nesou virus, uniknout a infikovat ostatní.“ Zjištění, že roušky pomáhají, dosvědčují i jiné vědecké studie, ačkoliv to není stoprocentní ochrana před šířením koronaviru.
Mnoho autorit však doporučuje nošení roušek jen lidem se symptomy. To však nepomáhá u nemocí jako je covid-19, jelikož i člověk, který nevykazuje žádné příznaky této nové nemoci, tak pořád může být nakažlivý. Studie na Islandu, kde je velká protestovanost, zjistila, že asi polovina z těch, kteří byli testováni pozitivně na covid-19, jsou nesymptomatičtí, dle hlavního epidemiologa Islandu Thorolfura Gudnasona. Na začátku února varoval ředitel Národního ústavu pro alergické a infekční nemoci Anthony S. Fauci, že covid-19 se šíří i mezi lidmi bez příznaků. Pokud budeme všichni používat masky, lidé, kteří jsou nevědomky infikovaní koronavirem, by jej šířili méně.
Autor článku prý slyšel, že na Západě je rozšíření roušek nemožné z kulturních důvodů. Příběh České republiky však tuto teorii popírá. Influenceři na sociálních sítích začali s kampaněmi, jak vyrobit doma roušku, což se dostalo mezi celou veřejnost. Během tří dnů bylo dostatek roušek pro každého v zemi a většina lidí ji nosí.
Když nařízení vlády donutilo malý bar v Praze uzavřít, jeho majitel Štefan Olejár přeměnil Bar Behind the Curtain na továrnu na výrobu roušek. Zakoupil šicí stroje a denně vyrábí asi 400 bavlněných roušek. Bar zaměstnává 10 lidí, včetně řidiče, který distribuuje roušky přímo lidem, kteří nemohou opustit své domovy. Po celé zemi jsou v ulicích „stromy na roušky“, kde lidé zavěšují roušky, které vytvořili, aby si je mohli vzít jiní.
Nejdůležitější zprávou sdílenou v České republice bylo toto: „Má rouška chrání tebe; vaše maska chrání mě.“ Nošení roušek je nyní považováno za normální chování. Když někdo jde ven bez roušky, tak je na to pohlíženo jako na protispolečenské chování, které ohrožuje komunitu. Ve skutečnosti byla reakce společnosti tak silná, že vláda reagovala tím, že zakázala chodit na veřejnost bez roušky či jiného ochranného prostředku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle